Om Jalles TC Aktuellt Träningar Skidor Löpning Arkiv Kontakt Umemaran Länkar Köp/Sälj
 
Antal besökare: 644546
Uppdaterad:
2017-11-21
London 24-timmar 18 oktober 2009
2009-10-21
London Sri Chinmoy Self Transcendence 24-timmarslopp 2009
Män
1 Richard Quennell, Storbritannien, 234 813 meter
Kvinnor
1 Aileen Scott, Storbritannien, 188 859 m
2 Elisabet Karlsson, Jalles TC Umeå, 181 749 m
Lidingöloppet 26 september 2009
2009-09-28
K30
2323 Amanda Nyberg 79 Jalles TC SWE 4.09.52
K70 - 10 km
4 Ingrid Nilsson 39 Jalles TC SWE 1.01.30
M
15 km
103 Crister Åstot 67 Jalles TC SWE 1.07.52

M 30 km
1865 Patrik Andersson 67 Jalles TC SWE 2.36.01
2966 Claes Prentius 57 Jalles TC SWE 2.44.57
3289 Josef Sunna 40 Jalles TC SWE 2.47.27
3855 Matti Holstein 79 Jalles TC, Umeå SWE 2.51.14
4498 Daniel Mikaelsson 79 Jalles TC, Umeå SWE 2.55.16
4898 Robert Eriksson 75 Jalles TC Umeå SWE 2.57.38
8525 Torbjörn Olofsson 65 Jalles TC SWE 3.32.03
9360 Jonas Davidsson 72 Jalles TC SWE 3.49.43
Uppsala 100 km RM 12 september 2009
2009-09-15
Kvinnor
1. Elisabet Karlsson, Jalles TC Umeå, 9.55.30
Granlunken Luleå 18 km 12 september 2009
2009-09-14
M55
2 Ivar Palo, Jalles TC, 1.24.07
Stockholm Halvmarathon 12 september 2009
2009-09-14
Kvinnor
103 Birgitta Lanhede, Jalles TC, 1.38.18
Män
5894 Peter Wiesler, Jalles TC, 2.38.22
Umemilen 13 september 2009
2009-09-14
10 km
31 Matti Holstein, Jalles TC, 39.39
33 Urban Bengtson, Jalles TC, 39.48
34 Simon Skoglund, Jalles TC 40.07

Motion 10 km
35 Per Erik Hagberg, 44.09
56 Ulf Holmqvist, 47.27
58 Olov Nyman, 47.32

4 km
2 Maria Skoglund, Jalles TC, 15.23
Örträsksjön Runt 18 juli 2009
2009-08-12
Kvartsmarathon
Män
10. Anders Högdal, Jalles TC Umeå, 45.02
Viskaterrängen Fredrika 11 juli 2009
2009-08-12
Män 6 km
2. Bertil Blues Johansson, Jalles TC Umeå, 27,13
Män 15 km
8. Anders Högdal, Jalles TC Umeå, 1.07.22
Orrböle Runt 7 km 27 juli 2009
2009-08-12
Kvinnor
5. Maria Skoglund, Jalles TC Umeå, 29.14
15. Ingrid Nilsson, Jalles TC Umeå, 39.20
Män
7. Simon Skoglund, Jalles TC Umeå, 27.27
11. Bertil Blues Johansson, Jalles TC Umeå, 28.50
12. Patrik Skoglund, Jalles TC Umeå, 28.55
Månkarbo Marathon 8 aug 2009
2009-08-11

Antal fullföljande: 98
Män
1 1M45 Anders Karnfält FK Studenterna 2.51.34
17 2M50 Marek Perlinski Jalles TC Umeå 3.32.36
Lapland Ultra 100 km Adak 26-27 juni 2009
2009-08-11

Män
1 Manu Kauppila Finland 8.43.52
2 Martin Lundberg Fredrika IK 8.53.22
3 Eero Lumme Finland 9.19.56
Kvinnor
1 Elisabeth Karlsson Jalles TC Umeå 10.47.21
Arctic Circle Marathon Överkalix 27 juni 2009
2009-08-11
Män
1 1M23 Kenneth Boman Lulekamraterna 2.47.35
7 1M50 Marek Perlinski Jalles TC Umeå 3.36.13
12 1M55 Ivar Palo Jalles TC Umeå 4.01.45
24 4M60 Kjell-Göran Holmberg Jalles TC Umeå 4.41.08
Umeå C Nattmil 16 juni 2009
2009-06-17
Umeå C Nattmil
10 km, landsväg
16 juni 2009
Jalles TC Umeå & Umedalens IF
Tävlingsledare: Per Wikström

Kvinnor
1 200 Ida Holmlund Stöcke TS Järnet 44,51
2 203 Birgitta Lanhede Jalles TC Umeå 44,52
3 231 Sara Stenmark Umeå 45,29
4 216 MarieLouise Marklund Sävar IK 46,14
5 235 Maja Sandström Täfteå IK Skidor 46,45
6 221 Petra Lagerkvist Umeå 47,15
7 204 Ragna Wennström Ammarnäs IF 47,17
8 233 Karin Lundberg Umeå 47,24
9 215 Erika Westling Umeå 48,22
10 234 Nell Pawlowski Lyckorus IK 49,53
11 206 Kristin Holmgren Umeå 51,12
12 220 Jennica Viksten Mariehem 51,16
13 214 Karin Söderström Umeå 51,26
14 208 Maria Andersson Svenska Kyrkan 54,27
15 222 Lillemor Eriksson Yttertavle 55,18
16 228 Ylva Lestander Berghem 56,10
17 202 Ingmarie Bergqvist Tomtebo 56,39
18 226 Stina Hardell Centrum OK 57,09
19 229 Maria Holmner Umeå 57,15
20 212 Gunilla Persson Västerbottens LL 57,17
21 209 Ingrid Pihlblad Umeå 57,56
22 205 Jaana Carlsson Umeå 58,47
23 225 Mirja Westling Umeå 58,48
24 217 Lisette Lundström Mariehem 59,19
25 232 Petra Rantatalo Umeå 59,19
26 207 Magdalena Sundqvist Umeå 62,07
27 219 Marie Lindkvist Tomtebo 64,23
Män
1 59 Andreas Fahlén Edsbyns IF 32,20
2 19 Rikard Hedelin IFK Umeå 33,23
3 112 Joakim Jonsson Lavsjö ISS 33,26
4 111 Tor Larsson Skellefteå SK 33,35
5 137 Klas Nilsson NorthSport.se 34,38
6 21 Martin Lundberg Fredrika IK 34,39
7 28 Tomas Kapell IF Vingarna Övik 35,31
8 3 Johan Brändström IKSU Löpning 36,14
9 30 Mattias Gimvall Storuman IK 37,08
10 43 Jonathan Edlund Umedalens IF 37,24
11 6 Jens Malmgren IKSU Löpning 37,44
12 33 Olof Häggström Spikklubborna IF 37,57
13 71 Henrik Stenvall Umeå 38,09
14 130 Peter Gellerstedt Norum SK 38,14
15 115 Simon Lundmark Slagnäs IF 38,36
16 13 Lars Skagerlind Mariehem 38,38
17 99 Daniel Hallgren IKSU Löpning 38,38
18 51 Kristofer Ekman IKSU Löpning 38,41
19 127 Mikael Strömberg Täfteå IK 39,17
20 131 Andreas Lundgren Bygdsiljums SK 39,24
21 134 Daniel Andersson Stenshults IF 39,25
22 66 Mikael Marklund Umeå 39,32
23 55 Petter Strandberg IFK Umeå 39,37
24 135 Per Sandström Täfteå IK Skidor 39,38
25 76 Simon Skoglund Jalles TC 39,45
26 97 Tobias Fahlén Frukostklubben 39,46
27 132 Johnny Hatt Umeå 39,53
28 73 Rasmus Johannesson Lykorus IK 40,10
29 5 Göran Kero IKSU Löpning 40,22
30 110 Staffan Darehed Jalles TC 40,29
31 44 Torbjörn Karlsson Sundsvall 40,40
32 23 Anders Högdal Jalles TC 40,41
33 1 Pavio Grzelewski Jalles TC 40,51
34 88 Stefan Nilsson Spölands IF 40,53
35 95 Mats Danielsson Tactel 41,00
36 93 Niklas Fernqvist WBK Göteborg 41,06
37 67 Urban Bengtson Jalles TC 41,19
38 100 Stefan Norén Mullsjö IK 41,55
39 78 Ville Lahdenssuo Ladok 42,15
40 18 Jörgen Ryden IFK Umeå 42,16
41 129 Markus Nyström Tavelsjö AIK 42,47
42 42 Thomas Olsson Stöcke TS Järnet 42,48
43 74 Robert Eriksson Jalles TC 42,48
44 92 Roger Magnusson Sävar 42,49
45 91 Per Lind Umeå 43,02
46 77 Peter Hansson Sogeti 43,18
47 24 Jörgen Risholt ESIK 43,25
48 32 Robin Bertilsson Tomtebo 43,48
49 54 Bengt Marklund Umeå 44,11
50 37 Rolf Edling PEAB IF 44,23
51 56 Frithjof Theens Stöcke TS Järnet 44,24
52 15 Mikael Lidman Täfteå 44,29
53 128 Tommy Molén Polystar 44,32
54 102 Joakim Nolberg IFK Umeå 44,34
55 120 Henning Perneholm Sandviks IK 44,35
56 53 Axel Eklund Betuva 45,09
57 109 Mikael Olofsson Bomäklarna 45,09
58 68 Martin Sahlin Spikklubborna IF 45,20
59 34 Rune Söderman Jalles TC 45,26
60 70 Jon Larsson Umeå 45,26
61 52 Per Erik Hagberg Jalles TC 45,28
62 46 Stefan Leiding Uniflex 45,36
63 60 Sture Bäckman Umeå kommun 45,38
64 47 Mårten Rodmark UBBIK 45,44
65 12 Filip Fors Lyckorus IK 45,52
66 125 Dan Vinblad Team Esplanad 45,53
67 48 Olof Appelblad Umeå 45,58
68 105 Erik Ruisniemi Umeå 46,09
69 101 Johan Åsman Umeå 46,12
70 65 Jakob Marklund Spikklubborna IF 46,20
71 20 Kenneth Höglander Jalles TC 46,21
72 40 Olof Öhman Insjöns IF 46,24
73 27 Sven Bäckström Sandviks IK 46,28
74 26 Mikael Johansson Umeå 46,34
75 81 Christer Johansson Umeå 46,46
76 8 Johan Wahlström Ume FI 46,47
77 69 Fredrik Åslund Ladok 46,47
78 82 Håkan Joelsson De Andfådda 46,47
79 118 Lars Zakrisson Sandviks IK 46,50
80 58 Mikael Bergqvist Jalles TC 46,56
81 84 Dan Hägglund Lycksele LK 47,12
82 117 Olle Hamberg Umeå 47,13
83 29 Rikard Bergmark Sandviks IK 47,25
84 25 Christer Nordmark Umeå 47,56
85 2 Johan Bergström Umeå 48,00
86 89 Anders Holmberg Volvo FK 48,08
87 104 Svante Johansson Umeå 48,30
88 123 Lennart Norberg Hifab Envipro 48,30
89 116 Björn Palmberg Umeå 48,33
90 4 Per Forsberg IK Maja 48,37
91 11 Thomas Lidström Umeå 48,39
92 80 Pieter Deleu Umeå 48,39
93 17 Kent Björnehall Umeå 48,53
94 126 Patrik Grundström Ammarnäs IK 48,56
95 133 Tord Jakobsson Stöcke 48,58
96 119 Arne Zakrisson Sandviks IK 49,07
97 9 Henrik Järvborn Umeå 49,10
98 45 Bert-Allan Persson Team Esplanad 49,32
99 31 Oskar Hällgren Rödäng 49,34
100 22 Carl Boström Jalles TC 49,39
101 103 Marcus Eriksson Hörnsjö IF 49,49
102 114 Erik Persson Umeå 49,58
103 90 Åke Pettersson Obbola 50,05
104 39 Fredrik Rönn Innertavle 50,11
105 106 Kjell-Arne Thorén Jalles TC 50,17
106 61 Svante Näslund Lundqvistgruppen 51,05
107 49 Kenneth Koskenniemi Täfteå IK 51,16
108 83 Calle Hansson Sörmjöle 51,39
109 36 Berndt Hällgren Umedalens IF 51,46
110 38 Peter Vestman Umeå 52,21
111 35 Urban Karlsson Umeå 52,40
112 50 Gunder Viklund Jalles TC 52,46
113 107 Jens Thorén Jalles TC 53,05
114 98 Pontus von Schonberg Umeå 54,17
115 121 Joakim Sundström Obbola 54,41
116 113 Anders Jansson Umeå 54,44
117 57 Joakim Sandström Umeå 54,47
118 124 Stefan Johansson Tväråbäcks IK 54,58
119 122 Linus Westman Bygdeå 55,10
120 108 Göran Wikman Umeå 57,14
121 85 Torbjörn Öhman Lundqvistgruppen 57,37
122 64 Mattias Persson MinKlubb 58,07
123 14 Marcus Brattlöf Umeå 58.44
124 62 Reza Mirzaei Umeå 58,44
125 41 Henrik Bjelkestål Umeå 62,05




Vi tackar våra samarbetsparter:

Stadium – Helhet – Umeå C
Buketten – Umeå Energi – Nyåkers Pepparkakor
VK – VF – Hårmix – Norra Skogsägarna






Jalles TC Umeå & Umedalens IF Friidrott

Stockholm Marathon 30 maj 2009
2009-06-02
Män
2056 Anders Högdal, Jalles TC, 3.40.20
2462 Claes Prentius, Jalles TC, 3.44.52
3365 Josef Sunna, Jalles TC, 3.53.52
3603 Lars Idhult, Jalles TC, 3.55.58
4500 Ivar Palo, Jalles TC, 4.05.36
4637 Kjell-Göran Holmberg, Jalles TC, 4.07.06
4778 Leif Stening, Jalles TC, 4.08.31
7112 Ivan Forsgren, Jalles TC, 4.32.06

Kvinnor
1122 Ingegerd Öhberg, Jalles TC, 4.25.25
2038 Kristin Berglund, Jalles TC, 4.54.48
Gammliaterrängen 14 maj 2009
2009-05-15
32:a Gammliaterrängen 2009
8 km DM, Veteran-DM Västerbotten, GP 2
Arrangör: Jalles TC Umeå

K23
1 Jenny Jansson 76 Kattisavans IIF 30,29 1DM
2 Marie Eriksson 86 Tväråselets AIF 30,53
3.Angelica Wiklund 91 IKSU Löpning 32,46 2DM
4.Ulrika Forsgren 85 IK Star Aborrträsk 33,22
5.Therése Bäckström 81 Bjurholms IF 34,23 3DM
6.Elin Wedin 88 Sundsvalls OK 34,42
7.Tina Jonsson 77 IKSU Multisport 40,27
8.Eva Wikner 61 Jalles TC 41,01

K45
1.Anne Sundberg Vännäs SK 36,48
2.Eva Wikner 61 Jalles TC 41,01

M23
1.Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå 26,52 1DM
2.Johan Bagge 84 Ume FI 27,35 2DM
3.Lukas Borgemo 87 Vännäs SK 28,22 3DM
4.Per Liv 79 IFK Umeå 29,07
5.Kalle Walheim 90 IK Klintarna 29,34
6.Henrik Enberg 82 IKSU 30,02
7.Joakim Johansson 80 Nybyns SK 30,05
8.Glenn Persson 81 Rossöns IF 30,56
9.Solomon Tsegave 77 Vännäs SK 31,30
10.Björn Tunemalm 65 Jalles TC 32,23
11.Staffan Darehed 60 Jalles TC 33,16
12.Göran Kero 78 IKSU 34,16
13.Jonas Sandström 75 Täfteå IK 34,20
14.Calle Knekta 86 Ume FI 34,39
15.Urban Bengtson 45 Jalles TC 34,44
16.Ivar Palo 54 Jalles TC 36,11
17.Rune Söderman 57 Jalles TC 36,29

M35
1.Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå 26,52
2.Rikard Hedelin 70 IFK Umeå 28,13

M40
1.Lars Mattsson 68 IFK Umeå 29,15
2.Martin Lundberg 65 Fredrika IK 29,43
3.Björn Tunemalm 65 Jalles TC 32,23
4.Hans Nilsson 65 IFK Umeå 33,03
5.Staffan Darehed 60 Jalles TC 33,16

M45
1.Johan Brändström 63 IKSU 30.00
2.Lars-Åke Ekman 60 IKSU 30,16
3.Anders Olofsson 60 IFK Umeå 31,36
4.Ulf Wiklund 62 IKSU 33,07

M50
1.Jens Malmgren 59 IKSU 31,33
2.Rune Söderman 57 Jalles TC 36,29
3.Dan Hägglund 58 Lycksele LK 40,59


M55
1.Ivar Palo 54 Jalles TC 36,11
2.Henning Perneholm 50 Sandviks IK 37,2
3.Karl-Gustav Sundberg 54 Vännäs SK 38,28
4.Lars Zakrisson 52 Sandviks IK 39,10

M60
1.Urban Bengtson 45 Jalles TC 34,44
2.Dan Vinblad 46 Team Esplanad 37,25
3.Sven Bäckström 47 Sandviks IK 39,4
4.Hans Jonsson 45 Örträsk SK 48,59

M65
1.Bernt Johansson 44 Byske SK 40,2

Motion Kvinnor
1.Cecilia Kalla 89 IFK Tärendö 40,07

Motion Män
Richard Bindler 63 EMG 29.00
2.Thomas Lundkvist 86 Polisutbildningen 31,55
3.Sixten Walheim 95 IK Klintarna 34,21
4.Timo Saarela 67 Rödäng 34,53
5.Thomas Brunkert 81 Jalles TC 35,25
6.Kent Larsson 88 Team Sportia 36,57
7.Johan Bergman 70 Eltjänst Umeå 40,39
8.Johannes Gustavsson 76 Eltjänst Umeå 40,44
9.Mattias Aspholm 80 Eltjänst Umeå 44,55

Lag-DM
1. Jalles TC Umeå (Tunemalm, Darehed, Bengtson) 1.40.23

Veteran-DM lag
1. IFK Umeå (Österlund, Hedelin, Mattsson) 1.24.20
2. IKSU Löpning (Brändström, Ekman, Malmgren) 1.31.49
3. Jalles TC (Tunemalm, Darehed, Bengtson) 1.40.23
4. Sandviks IK (Perneholm, Zakrisson, Bäckström) 1.56.10



Vi tackar våra samarbetspartners

RC Ljud & Bild
Team Sportia – SLU – Norra Skogsägarna
Umeå Energi - Handelsbanken
Vännäs halvmarathon 9 maj 2009
2009-05-11
21 km
M35/11 Jonas Utterström, Jalles TC, 1.27.33
M40/4 Björn Tunemalm, Jalles TC, 1.25.15
M40/5 Patrik Skoglund, Jalles TC, 1.26.40
M40/6 Staffan Darehed, Jalles Tc, 1.28.12
M40/7 Crister Åstot, Jalles TC, 1.29.36
M40/8 Anders Högdahl, Jalles TC, 1.32.18
M55/2 Ivar Palo, Jalles TC, 1.33.56
M55/3 Stefan LIndberg, Jalles TC, 1.34.34
M60/4 Urban Bengtson, Jalles TC, 1.31.53
KS/8 Elisabet Karlsson, Jalles TC, 1.57.25
K45/3 Eva Wikner, Jalles TC, 1.48.20
K50/5 Birgitta Lanhede, Jalles TC, 1.39.53
K50/7 Kristin Berglund, Jalles TC, 2.03.17
K65/1 Ingegerd Öhberg, Jalles TC, 1.57.25
Mot/26 Rune Söderman, Jalles TC, 1.44.44
Kvartsmarathon
Män Mot/6 Simon Skoglund, Jalles TC, 40.40
Kvinnor Mot/14 Ingrid Nilsson, Jalles TC, 59.55
Lidingöloppet september 2008
2008-09-30
K 30 km
247 Elisabeth Karlsson Jalles TC SWE 32052 2.44.49

Lidingöloppet - K60
14 Ingrid Nilsson Jalles TC SWE 86055 0.57.17

Lidingöloppet - M30
246 Björn Tunemalm Jalles TC SWE 678 2.11.16
1300 Sébastien Grzewski Jalles TC SWE 20950 2.29.32
2928 Josef Sunna Jalles TC SWE 419 2.44.54
Lebork Marathon, Polen 22 juni 2008
2008-06-24
129. Peter Wiesler, Jalles TC Umeå, 4.09.03
Stockholm Marathon 31 maj 2008
2008-06-16
Män
632. Patrik Skoglund, Jalles TC, 3.17.01
1845. Josef Sunna, Jalles TC, 3.38.11
1939. Leif Stening, Jalles TC, 3.39.08
3216. Lars Idhult, Jalles TC, 3.52.49
3257. Peter Wiesler, Jalles TC, 3.53.09
3840. Staffan Darehed, Jalles TC, 3.58.22
4831. Jonas Häggroth, Jalles TC, 4.09.54
6404. Kjell-Göran Holmberg, Jalles TC, 4.26.19
6563. Stefan Larsson, Jalles TC, 4.27.55
Kvinnor
274. Maria Skoglund, Jalles TC, 3.50.08
884. Ingegerd Öhberg, Jalles TC, 4.18.12 (2K65)
1524. Kristin Berglund, Jalles TC, 4.38.56
Hallsta Triathlon 1 juni 2008
2008-06-10
Kvinnor
7. Ida Holmlund, Stöcke TS Järnet, 2.20.59
8. Henny Holmlund, Stöcke TS Järnet, 2.25.01
Män 35
11. Pavio Grzelewski, Stöcke TS Järnet, 2.23.57
Män 40
3. Björn Tunemalm, Stöcke TS Järnet, 2.19.46
Män Seniorer
4. Magnus Hermansson, Stöcke TS Järnet, 2.03.30
14. Henrik Svennerstam, Stöcke TS Järnet, 2.27.38
Öppen klass
2. Jonathan Love, Stöcke TS Järnet, 2.10.34
2008-05-20
En fullständig resultatlista för Gammliaterrängen 2008 finns här.
Resultat Gammliaterrängen 2008
Sondershausen Gruvmarathon,Tyskland 8 december 2007
2007-12-20
Löpning i gruva 700 meter under jord
14M50 Peter Wiesler, Jalles TC Umeå, 4.46.36
2007-10-14
35:e Umemaran 13 oktober 2007 GP, DM, VDM, Kvarken Cup
42 km
M23 (Senior-DM)
1 Martin Lundberg 65 Fredrika IK 2.42.58 1DM
2 Jonathan Love 77 Stöcke TS Järnet 2.47.58
3 Lars Mattsson 68 IFK Umeå 2.49.52 2DM
4 Daniel Pettersson 77 IFK Umeå 2.53.54 3DM
5 Joel Sundström 88 Härnösand 2.59.02
6 Patrik Skoglund 66 Jalles TC Umeå 3.05.59 4DM
7 Tobias Drugge 80 Lulekamraterna 3.17.36
8 Pavio Grzelewski 71 Jalles TC Umeå 3.19.29 5DM
9 Anders Östman 74 Larsmo IF, FIN 3.32.31
10 Ivar Palo 54 Jalles TC Umeå 3.36.57 6DM
11 Lars Idhult 44 Jalles TC Umeå 3.37.36 7DM
12 Peter Wiesler 55 Jalles TC Umeå 3.38.45 8DM
13 Kjell-Göran Holmberg 48 Jalles TC Umeå 3.59.32 9DM
14 Johan Larsson 79 Vegan Runners IK 3.59.44
15 Stig Eriksson 57 Jalles TC Umeå 4.09.57 10DM
16 Alf Granvik 47 Mirka Jogging, FIN 4.10.12

M35
1 Matti Linna 70 Nilivaara IS 2.42.52
2 Robert Johansson 69 Skellefteå AIK FI 2.54.40 1VDM
3 Rune Thieme IFK Trelleborg 3.05.43
4 Joakim Nilsson 70 Umeå Triathlon 3.11.09 2VDM
5 Niklas Grip 70 Lulekamraterna 3.17.37
6 Pavio Grzelewski 71 Jalles TC Umeå 3.19.29 3VDM

M40
1 Martin Lundberg 65 Fredrika IK 2.42.58 1VDM
2 Jarmo Raaterova 64 Luleå 2.54.52
3 Patrik Skoglund 66 Jalles TC Umeå 3.05.59 2VDM
4 Patrik Norberg 66 A4 IF Östersund 3.06.27
5 Mats Ceder 64 Marathonblåbären, FIN 3.18.44
6 Per Helgesson 64 Röbäcks IF 3.44.02 3VDM

M45
1 Ahmed Hassan 62 Tväråselets AIF 3.08.20
2 Ulf Wiklund 62 IKSU Friidrott 3.19.45 1VDM
3 Michael Ahrens 62 Vattudalens LDK 3.33.49

M50
1 Anders Riström 53 Morjärvs SK 3.01.47
2 Marek Perlinski 55 IKSU Friidrott 3.14.58 1VDM
3 Roger Andersson 55 IFK Sala 3.29.49
4 Ivar Palo 54 Jalles TC Umeå 3.36.57 2VDM
5 Peter Wiesler 55 Jalles TC Umeå 3.38.45 3VDM
6 Tony Hedlund 57 Luleå LDK 3.39.07
7 Stig Eriksson 57 Jalles TC Umeå 4.09.57 4VDM
8 Lars Björnfot 56 Mariestads AIF 4.10.41

M55

1 Mats Zetterlund 48 Vattudalens LDK 3.18.45
2 Kenth Pettersson 48 IF Vingarna Övik 3.33.51
3 Curt Sandberg 51 Arlanda-Märsta SK 3.38.16
4 Ulf Ring 49 Arlanda-Märsta SK 3.58.08
5 Kjell-Göran Holmberg 48 Jalles TC Umeå 3.59.32 1VDM

M60
1 Lars Idhult 44 Jalles TC Umeå 3.37.36 1VDM

M70
1 Bernth Ekberg 37 Mariestads AIF 4.30.23
2 Gunnar Irvegård 33 Arlanda-Märsta SK 5.16.24
3 Lars Forsberg 36 Spölands IF 5.55.29 1VDM
4 Markus Karlsson 37 Hop Hab IF, FIN 6.53.35

Motion män
1 Peter Gellerstedt 75 Norums SK 3.17.56
2 Daniel Norum 78 Agnäs IK 3.33.52
3 Benny Nilsson 82 Umeå 3.42.39
4 Jan Forsberg 61 Åmots SK 3.43.22
5 Mats Sandberg 63 Gammelstad 3.46.01

K23
1 Elisabeth Karlsson 80 Jalles TC Umeå 3.45.50 1DM
2 Pia Skog 77 Larsmo IF, FIN 4.10.12

K35
1 Anna Jonsson 68 IKSU Friidrott 3.48.28 1VDM
2 Gunilla Manbré 68 Jokkmokks SK 3.58.36

K40
1 Ann-Kristin Forsberg 63 Hemlingby LK 3.43.25
2 Anita Jönsson 63 Högby IF 3.49.07

K45
1 Marita Sundh 60 Storrödningsbergs IF 3.57.45 1VDM

K50
1 Agneta Jonsson 56 Team Skavsåret IF 3.35.08
2 Kerstin Sjöberg 53 Vattudalens LDK 5.37.48

K55
1 Marja-Lena Pettersson 52 IF Vingarna Övik 4.07.41

Kvinnor Motion

1 Ewa Wikner 61 Umeå 4.14.05
2 Susanne Persson 74 Gävle 4.27.45
3 Katarina Fredriksson 77 Umeå 5.03.02
4 Susanne Alldén 79 Umeå 5.06.44
5 Cynthia Kite 60 Umeå 5.37.51

Lag-DM
1 Jalles TC Umeå lag 1 Skoglund, Grzelewski, Palo 10.02.25
2 Jalles TC Umeå lag 2 Idhult, Wiesler, Holmberg 11.15.53

Lag- Veteran-DM
1 Jalles TC Umeå lag 1 Skoglund, Grzelewski, Palo 10.02.25
2 Jalles TC Umeå lag 2 Idhult, Wiesler, Holmberg 11.15.53

Kvarken Marathon Cup (Vaasa + Umeå)
1 Mats Ceder Marathonblåbären, FIN 6.46.39
2 Curt Sandberg Arlanda-Märsta SK 7.04.41
3 Lars Idhult Jalles TC Umeå 7.17.16
4 Kjell-Göran Holmberg Jalles TC Umeå 7.49.55
5 Gunnar Irvegård Arlanda-Märsta SK 10.13.44
6 Markus Karlsson Hop Hab Team, FIN 13.53.23

Kvartsmarathon M23
1 Niklas Berglund 79 IFK Umeå 36.37
2 Lukas Peterson 86 IFK Umeå 37.00
3 André Johansson 80 Ammarnäs IF 38.01
4 Patrik Lillbacka 80 Burträsk SK 38.30
5 Glenn Persson 81 Rossöns IF 38.39
6 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå 40.18
7 Magnus Esberg 79 Jalles TC Umeå 45.23
8 Andreas Boström 78 Burträsk SK 47.30

M35
1 Magnus Lundkvist 76 Boba Fett IF 50.23

M40
1 Johan Brändström 63 IKSU Friidrott 36.44
2 Stefan Nyberg 66 IFK Nyland 43.29
3 Anders Larsson 65 Jalles TC Umeå 48.33

M45
1 Lars-Åke Ekman 50 IKSU Friidrott 38.02
2 Jonas Peterson 58 IFK Umeå 40.28
3 Mats Flordh 59 IFK Umeå 48.52

M50
1 Karl Nieminen 56 Öbacka LK 37.21
2 Lars Wikström 56 Lulekamraterna 42.24
3 Karl-G Sundberg 54 Vännäs SK 45.08
4 Bo Lindström 53 Luleå LDK 48.04

M55
1 Henning Perneholm 50 Sandviks IK 46.58
2 Sonny Palmquist 52 Strands IF 47.07
3 Sture Häggroth 48 IFK Kiruna 48.52

M60
1 Urban Bengtson 45 Jalles TC Umeå 43.38
2 Sven Bäckström 47 Sandviks IK 47.44
3 Kenneth Johansson 47 Luleå LDK 51.03

M65
1 Josef Sunna 40 Jalles TC Umeå 48.59

Motion män
1 Martin Hägg 84 Attack utan försvar 40.08
2 Kenneth Johansson 61 Möröblommarna SK 40.47
3 Jonas Utterström 72 Umeå 41.59
4 Kristoffer Strandman 77 Umepostens IF 42.57
5 Mark Fhärm 83 Attack utan försvar 43.54
6 Henrik Jonsson 77 Umeå 45.55
7 Eskil Bäckström 45 Balsjö IK 46.10
8 Joakim Nolberg 76 Umeå 46.18
9 Lennart Strandman 53 Obbola 48.25
10 Sven-Erik Mannberg 53 Hörnefors IF 49.13
11 Håkan Joelsson Umeå 49.19
12 Erik Ferry 84 Attack utan försvar 51.57
13 Frithjof Theens 69 Stöcke TS Järnet 52.02
14 Samuel Sallin 98 UIK Brottning 56.12

K23
1 Ida Thellenberg 78 Tväråbäcks IK 44.03
2 Therése Bäckström 81 Bjurholms IF 45.58

K45
1 Anne Sundberg 60 Vännäs SK 46.11

Motion kvinnor
1 Lisa Hörnström 77 Umeå 52.41

Umemilen 16 september 2007
2007-09-20
P99
9. Zemon Grzelewski, Jalles TC, 3.29
10. Erik Tunemalm, Umeå, 3.34
18. Timon Grzelewski, Jalles TC, 5.01

4 km Kvinnor
3. Maria Skoglund, Jalles TC, 15.24

10 km
Mot 4. Björn Tunemalm, Jalles TC, 37.37
M23 21. Crister Åstot, Jalles TC, 38.51
M23 22. Patrik Skoglund, Jalles TC, 38.56
M23 24. Pavio Grzelewski, Jalles TC, 39.48
M23 30. Anders Högdahl, Jalles TC, 41.27
Mot 44. Rune Söderman, Jalles TC, 44.50
Mot 58. Elisabeth Karlsson, Jalles TC, 47.46

24:e Tjejmilen Stockholm 25 augusti 2007
2007-08-30
724. Trude Hietha, Jalles TC Umeå, 50.52
Håkmarksmilen 10 km 25 augusti 2007
2007-08-30
Kvinnor
1. Maria Skoglund, Jalles TC Umeå, 42.17
Män
5. Stephan Schaffner, Jalles TC Umeå, 37.19
10. Patrik Skoglund, Jalles TC Umeå, 40.42
22. Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 47.38
33. Kurt Karlsson, Jalles TC Umeå, 53.32
Gammliaterrängen, Umeå 22 maj 2007
2007-05-23
30:e Gammliaterrängen, Umeå 8 km
22 maj 2007
Arrangör: Jalles TC Umeå
GP2- DM-VDM Västerbotten

K23
1 Åsa Lindqvist 78 IKSU Friidrott 31,34
2 Angelica Wiklund 91 IKSU Friidrott 31,41
3 Jenny Jansson 76 Kattisavans IIF 31,59
4 Pernilla Hedlund 70 Skellefteå IF 32,43
5 Therese Bäckström 81 Bjurholms IF 33,47
6 Ingegerd Öhberg 42 Jalles TC Umeå 41,23
7 Anja Holmgren 93 Vindelns IF 41,59

K35
1 Pernilla Hedlund 70 Skellefteå IF 32,43

K45
1 Anne Sundberg 60 Vännäs SK 37,11
2 Marita Sundh 60 Storrödningsberget IF 40,03

K65
1 Ingegerd Öhberg 42 Jalles TC Umeå 41,23

M23
1 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 25,58
2 Pär Wikberg 83 Skellefteå AIK 26,51
3 Daniel Pettersson 77 IFK Umeå 27,58
4 Michael Lindgren 74 IFK Umeå 28,32
5 Stefan Schaffner 72 Jalles TC Umeå 29,09
6 Per Liv 79 Domnarvets GoIF 29,17
7 Marcus Tefke 90 Strycksele IF 29,43
8 Björn Tunemalm 65 Jalles TC Umeå 31,07
9 Dominik Herold 81 Würzburg, Tyskland 31,30
10 David Roslund 89 Skellefteå AIK 32,35
11 Patrik Skoglund 66 Jalles TC Umeå 33,07
12 Pavio Grzelewski 71 Jalles TC Umeå 33,45
13 Sven Eriksson 75 Hörnefors IF 34,25
14 Urban Bengtson 45 Jalles TC Umeå 34,54
15 Ivar Palo 54 Jalles TC Umeå 35,17
16 Rune Söderman 57 Jalles TC Umeå 35,43
17 Johan Wärme 86 Jalles TC Umeå 36,19
18 Staffan Darehed 68 Jalles TC Umeå 36,37
19 Kjell-Göran Holmberg 48 Jalles TC Umeå 36,44
20 Mats Zingmark 66 Jalles TC Umeå 38,39
21 Rune von Ahn 58 Jalles TC Umeå 38,42
22 Kurt Karlsson 45 Jalles TC Umeå 41,58

M35
1 Andreas Brodin 72 IKSU Friidrott 27,40
2 Rikard Hedelin 70 IFK Umeå 28,09
3 Stefan Schaffner 72 Jalles TC Umeå 29,09
4 Lars Mattsson 68 IFK Umeå 29,58
5 Thomas Strömsten 70 Umeå IK 33,23
6 Pavio Grzelewski 71 Jalles TC Umeå 33,45
7 Staffan Darehed 68 Jalles TC Umeå 36,37



M40
1 Johan Brändström 66 IKSU Friidrott 28,18
2 Jonny Hjertström 67 Skellefteå AIK 28,36
3 Martin Lundberg 65 Fredrika IK 28,45
4 Peter Tefke 66 IKSU Friidrott 29,32
5 Klas-Göran Berg 66 Lycksele LK 30,34
6 Björn Tunemalm 65 Jalles TC Umeå 31,07
7 Patrik Skoglund 66 Jalles TC Umeå 33,07
8 Jörgen Mattsson 63 Kattisavans IIF 35,55
9 Mats Zingmark 66 Jalles TC Umeå 38,39

M45
1 Jens Malmgren 59 IKSU Friidott 30,39
2 Anders Olofsson Flarkens IK 31,27
3 Ulf Wiklund 62 IKSU Friidrott 32,36
4 Tommy Persson Team Esplanad 36,26
5 Mats Flordh 59 IFK Umeå 36,55
6 Rune von Ahn 58 Jalles TC Umeå 38,42
7 Dan Hägglund 58 Lycksele LK 40,47

M50
1 Stefan Lindgren 55 Vännäs SK 32,48
2 Marek Perlinski 55 IKSU Friidrott 34,37
3 Karl-Gustaf Sundberg 54 Vännäs SK 35,08
4 Ivar Palo 54 Jalles TC Umeå 35,17
5 Rune Söderman 57 Jalles TC Umeå 35,43
6 Göran Eriksson 53 Spölands IF 40,01

M55
1 Henning Perneholm 50 Sandviks IK 35,44
2 Kjell-Göran Holmberg 48 Jalles TC Umeå 36,44
3 Ulf Lindberg 52 Vännäs SK 44,01

M60
1 Urban Bengtson 45 Jalles TC 34,54
2 Sven Bäckström 47 Sandviks IK 39,10
3 Kurt Karlsson 45 Jalles TC Umeå 41,58

Motion M
1 Magnus Olsson 72 Tomtebo 33,24
2 Peter Forsgren 80 IKSU Friidrott 33,50
3 Jan Nygren Ersboda SK 41,04

Lag-DM Män
1 IFK Umeå 82,28
2 Jalles TC Umeå 1 93,23
3 Jalles TC Umeå 2 103,56

Lag-DM Veteraner
1 IKSU Friidrott 86,37
2 Jalles TC Umeå 1 93,23
3 IFK Umeå 95,02
4 IKSU Friidrott 2 97,52
5 Jalles TC Umeå 2 103,56

New York City Marathon 5 november 2006
2006-11-17
Kvinnor
9855 Kristin Berglund, Jalles TC Umeå, 5.22.46
Åland Marathon 29 oktober 2006
2006-11-17
Män
75. Peter Wiesler, Jalles TC Umeå, 3.48.34
Beijing Marathon 15 oktober 2006
2006-11-17
Män
833. Peter Wiesler, Jalles TC Umeå, 3.41.39
St Eriksloppet 21 km Stockholm 2 september 2006
2006-10-09
1713. Peter Wiesler, Jalles TC Umeå, 1.48.09
2139. Sören Näslund, Jalles TC Umeå, 1.53.29
Berlin Marathon 24 september 2006
2006-09-26
13834. Carl Boström, Jalles TC Umeå, 4.15.55
Lidingöloppet 23-24 september 2006
2006-09-25
Män - 30 km
77. Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 2.04.38
195. Björn Tunemalm, Jalles TC Umeå, 2.13.01
468?. Crister Åstot, Jalles TC Umeå, 2.23.25
5533. Sören Näslund, Jalles TC Umeå, 3.27.41

Kvinnor - 30 km
163. Helena Lundgren, Jalles TC Umeå, 2.46.11

Män 50 - 15 km
119. Lennart Olofsson, Jalles TC Umeå, 1.15.44

Män 60 - 10 km
11. Urban Bengtson, Jalles TC Umeå, 43.45

Kvinnor 50 - 10 km
54. Yvonne Stenudd, Jalles TC Umeå, 59.37
Kvinnor 60 - 10 km
17. Ingrid Nilsson, Jalles Tc Umeå, 59.36

Lidingö Tjejlopp - 10 km
742. Anna-Karin Tunemalm, Jalles TC Umeå, 58.32
Umemilen 17 september 2006
2006-09-21
Motion
2. Björn Tunemalm, Jalles TC Umeå, 37.35
3. Tobias Säfsten, Jalles TC Umeå, 38.29
13. Pavio Grzelewski, Jalles TC Umeå, 40.40
21. Ulrica Bjuhr, Jalles TC Umeå, 42.44
Håkmarksmilen 10 km 26 augusti 2006
2006-09-13
Kvinnor
8. Ulrika Bjuhr, Jalles TC Umeå, 46.06
16. Anna-Karin Tunemalm, Jalles TC Umeå, 58.06
Män
10. Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 38.01
11. Björn Tunemalm, Jalles TC Umeå, 38.36
18. Christer Åstot, Jalles TC Umeå, 40.10
20. Tobias Säfström, Jalles TC Umeå, 40.26
Vaasa Marathon 2 september 2006
2006-09-05
1K40. Maria Rönnlund, Jalles TC Umeå, 3.56.11
11M50. Johnny Hjelm, Jalles TC Umeå, 3.56.11
Helsinki City Marathon 19 augusti 2006
2006-08-24
1480 Peter Wiesler, Jalles TC Umeå, 3.57.13
Midnattsloppet 10 km Hammarby IF 19 augusti 2006
2006-08-24
Män
603 Per Bratt, Jalles TC Umeå, 42.45
886 Matti Holstein, Jalles TC Umeå, 44.00
Kvinnor
2344 Kerstin Bratt Lundin, Jalles TC Umeå, 1.02.54
Orrböle Runt 7 km 22 juli 2006
2006-08-24
Kvinnor
3. Ulrika Bjuhr, Jalles TC Umeå, 30.21
12. Ingrid Nilsson, Jalles TC Umeå, 37.39
Östersund Marathon 22 juli 2006
2006-08-22
Kvinnor
8. Ingegerd Öhberg, Jalles TC Umeå, 4.25.39
Kungsholmen Runt 10 km 20 maj 2006
2006-06-13
92. Kurt Karlsson, Jalles TC Umeå, 50.19
Stockholm Marathon 3 juni 2006
2006-06-05
Män
599. John Cook, Jalles TC, 3.14.51
959. Claes Prentius, Jalles TC, 3.23.31
1643. Leif Stening, Jalles TC, 3.34.04
2749. Lars Idhult, Jalles TC, 3.47.18
4139. Lennart Styrke, Jalles TC, 4.00.51
4422. Peter Wiesler, Jalles TC, 4.04.39
5022. Kjell-Göran Holmberg, 4.11.18
6095. Ivan Forsgren, Jalles TC, 4.23.20

Kvinnor
512. Eva Frisk Cook, Jalles TC, 4.00.35
958. Ingegerd Öhberg, Jalles TC, 4.19.04
1363. Trude Hietha, Jalles TC, 4.33.36
2204. Kristin Berglund, Jalles TC, 5.05.17
29:e Gammliaterrängen 8 km 22 maj 2006
2006-05-23
M23
1. Oskar Käck, IF Hagen Skövde, 25,19
2. Kristoffer Österlund, IFK Umeå, 25,43
3. Per Wikberg, Skellefteå AIK FI, 26,37
Jalles löpare
13. Björn Andersson, Jalles TC, 30,53
14. Björn Tunemalm, Jalles TC, 31,20
16. Urban Bengtson, Jalles TC, 32,55
17. Kristoffer Öhberg, Jalles TC, 33,40
18. Pavio Grzelewski, Jalles TC, 34,29
19. Stefan Sjöström, Jalles TC, 34,42
20. Ivar Palo, Jalles TC, 35,50
21. Rune Söderman, Jalles TC, 36,44
22. Claes Högvall, Jalles TC, 36,45
23. Stig Eriksson, Jalles TC, 38,32
24. Lennart Styrke, Jalles TC, 38,49
25. Mats Pleje, Jalles TC, 39,10
26. Jan-Olof Jacobsson, Jalles TC, 39,47
28. Kjell-Arne Thorén, Jalles TC, 42,00
M35
5. Pavio Grzelewski, Jalles TC, 34,29
M40
2. Björn Tunemalm, Jalles TC, 31,20
4. Stefan Sjöström, Jalles TC, 34,42
5. Claes Högvall, Jalles TC, 36,45
M45
2. Rune Söderman, Jalles TC, 36,44
4. Stig Eriksson, Jalles TC, 38,32
M50
1. Ivar Palo, Jalles TC, 35,50
3. Jan-Olof Jacobsson, Jalles TC, 39,47
4. Kjell-Arne Thorén, Jalles TC, 42,00
M55
4. Lennart Styrke, Jalles TC, 38,49
5. Mats Pleje, Jalles TC, 39,10
M60
1. Urban Bengtson, Jalles TC, 32,55
K50
1. Ulrika Bjuhr, Jalles TC, 36,42

Lag-DM
2. Jalles TC I (Andersson, Tunemalm, Bengtson) 95,08
3. Jalles TC II (Öhberg, Grzelewski, Sjöström) 102,51
4. Jalles TC III, 111,07
5. Jalles TC IV, 117,46
Veteran Lag-DM
3. Jalles TC I (Tunemalm, Bengtson, Grzelewski) 98,44
4. Jalles TC II, 107,16
6. Jalles TC III, 114,06
7. Jalles TC IV, 120,57
Vännäs Halvmarathon 6 maj 2006
2006-05-08
21,1 km
M35
7. Pavio Grzelewski, Jalles TC, 1.38.08
M40
1. Björn Tunemalm, Jalles TC, 1.28.53
5. Stefan Sjöström, Jalles TC, 1.36.46
M45
Claes Prentius, bröt
M50
7. Leif Stening, Jalles TC, 1.35.15
8. Ivar Palo, Jalles TC, 1.39.19
M55
2. John Cook, Jalles TC, 1.29.34
6. Lennart Styrke, Jalles TC, 1.50.54
M60
1. Urban Bengtson, Jalles TC, 1.27.25
3. Lars Idhult, Jalles TC, 1.41.21
K50
1. Ulrika Bjuhr, Jalles TC, 1.40.55
K55
1. Eva Cook, Jalles TC, 1.53.03
K65
1. Ingrid Nilsson, Jalles TC, 2.04.06
Motion
30. Claes Högvall, Jalles TC, 2.02.46

Kvarsmarathon
10. Chritoffer Öhberg, 44.59
18. Kjell Hemmyr, Jalles TC, 51.33

Lag Veteran-DM
Kvinnor
1. Jalles TC (Bjuhr, Cook, Nilsson)
Män
2. Jalles TC (Bengtson, Tunemalm, Cook)
Springstar 10 km Vällingby 1 april 2006
2006-04-03
7. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 39.48 77.35% (WAVA)
Rom Marathon 26 mars 2006
2006-03-30
4731. Peter Wiesler, Jalles TC, 4.06.04
Pafos Halvmarathon, Cypern 12 mars 2006
2006-03-30
1 K65. Ingrid Nilsson, Jalles TC, 1.59.15
Veteran-DM inomhus Umeå 14 januari 2006
2006-01-18
3000 meter
Män 60
1. Urban Bengtson, Jalles TC Umeå, 10.58.41
New York City Marathon 8 november 2005
2005-12-13
4184. Lars Idhult, Jalles TC Umeå, 3.44.01
4185. Kjell-Göran Holmberg, Jalles TC Umeå, 3.44.13
11409. Ivan Forsgren, Jalles TC Umeå, 4.24.11
Berlin Marathon 25 september 2005
2005-09-26
12. K60. Ingegerd Öhberg, Jalles TC Umeå, 4.03.15
Lidingöloppet 24 september 2005
2005-09-26
30 km
276. Björn Andersson, 2.13.11
496. David Lundgren, 2.20.23
1880. Tobias Säfström, 2.42.01
2693. Stefan Sjöström, 2.49.46
4552. Kurt Karlsson, 3.07.05
5458. Sören Näslund, 3.17.28

1411. Kristin Berglund, 3.52.13

10 km K60
8. Ingrid Nilsson, 56.33
Edinburgh Marathon 12 juni 2005
2005-09-20
Män
269. Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 3.18.31
Umemilen 18 september 2005
2005-09-19
Motion 4 km
2. Kurt Karlsson, Jalles TC Umeå, 18.02
Tävlingsklass 10 km
10. Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 37.23
19. Göran Wikström, Jalles TC Umeå, 44.03
XXI Vaasa Marathon 3 september 2005
2005-09-05
M50 1. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 3.15.23

M45 6. Claes Prentius, Jalles TC Umeå, 3.41.28

M55 4. Kjell-Göran Holmberg, Jalles TC Umeå, 3.48.27
M55 7. Lennart Styrke, Jalles TC Umeå, 4.03.20

K60 1. Ingegerd Öhberg, Jalles TC Umeå, 4.00.16
Håkmarksmilen 27 augusti 2005
2005-08-29
Kvinnor
8. Ingrid Nilsson, Jalles TC Umeå, 53.13

Män
24. Tobias Säfström, Jalles TC Umeå, 41.31
42. Stefan Sjöström, Jalles TC Umeå, 44.50
55. Kurt Karlsson, Jalles TC Umeå, 48.58
Röbäckskneget 20 augusti 2005
2005-08-23
5 km motion
7 Pavio Grzelewski, Jalles TC Umeå, 20.03
14 Karl-Erik Persson, Jalles TC Umeå, 22.12
Höga Kusten Marathon Nordingrå 13 augusti 2005
2005-08-18
21,1 km
9 Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 1.23.19
21 David Lundgren, Jalles TC Umeå, 1.31.31

Tjejmilen
34 Kristin Berglund, Jalles TC Umeå, 57.20
Midnattsloppet 10 km Hammarby IF 13 augusti 2005
2005-08-15
306. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 40.20
685. Per Bratt, Jalles TC Umeå, 43.06
5314. Emelia Stening, Jalles TC Umeå, 56.17
7749. Kerstin Bratt-Lundin, Jalles TC Umeå, 63.37
Helsinki City Marathon 5 augusti 2005
2005-08-15
1554 Peter Wiesler, Jalles TC Umeå, 3.56.37
27:e Stockholm Marathon 4 juni 2005
2005-06-07
Ivan Forsgren och Kurt Karlsson i mål
16M60 2156 Lars Idhult, 3.37.22
387M45 2952 Claes Prentius, 3.46.12
171M55 3516 Kjell-Göran Holmberg, 3.51.03
188M55 3716 Lennart Styrke, 3.52.58
85M60 4783 Kurt Karlsson, 4.02.06
259M55 4940 Ivan Forsgren, 4.04.05
496M50 5598 Peter Wiesler, 4.10.58

4K60 846 Ingegerd Öhberg, 4.12.24
226K45 1730 Kristin Berglund, 4.44.48
235K50 2513 Kerstin Bratt-Lundin, 5.33.23
Luleå Stadsmara 21 km 28 maj 2005
2005-05-30
Kvinnor 1. Maria Lundgren, Jalles TC Umeå, 1.26.30

Motion 14. Jonas Häggroth, Jalles TC Umeå, 1.35.49
28:e Gammliaterrängen 18 maj 2005
2005-05-23
M23 9 Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 30.38
M23 11 Urban Bengtson, Jalles TC Umeå, 33.21
M23 12 Sai Öhberg, Jalles TC Umeå, 35.19
M23 13 Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 36.47
M23 14 Lennart Styrke, Jalles TC Umeå, 37.43

M35 3 Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 36.47
M55 4 Lennart Styrke, Jalles TC Umeå, 37.43
M60 1 Urban Bengtson, Jalles TC Umeå, 33.21
Vårlöpet 8 km, Luleå 14 maj 2005
2005-05-20
K23
1. Maria Lundgren, Jalles TC Umeå, 31.31
21:a Vännäs Halvmarathon 7 maj 2005
2005-05-11
8M23 Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 1.21.38
5M55 Kjell-Göran Holmberg, Jalles TC Umeå, 1.38.13
7M55 Lennart Styrke, Jalles TC Umeå, 1.40.48
1M60 Urban Bengtson, Jalles TC Umeå, 1.28.56
6M60 Lars Idhult, Jalles TC Umeå, 1.40.20
7M60 Kurt Karlsson, Jalles TC Umeå, 1.46.54
2K60 Ingegerd Öhberg, Jalles TC Umeå, 1.49.19
11Mot Pavio Grzelewski, Jalles TC Umeå, 1.34.39
13Mot Jonas Häggroth, Jalles TC Umeå, 1.35.57
15Mot Stefan Sjöström, Jalles TC Umeå, 1.37.21
35:e Vällingby Marathon, 9 april 2005
2005-04-13
Marathon
Män
42 13M45 Claes Prentius, Jalles TC Umeå, 3.47.57
60 10M50 Peter Wiesler, Jalles TC Umeå, 3.58.17

Minimarathon
4 Thomas Wiesler, Jalles TC Umeå, 4.34
EM inomhus veteraner 13 mars 2005 Eskilstuna
2005-03-14
M60
1500 m
1. Stig Haglund, Finland, 4.53.96
2. Sig Hansson, Kisa SK, 5.00.96
3. Urban Bengtson, Jalles TC Umeå, 5.02.77