Om Jalles TC Aktuellt Träningar Skidor Löpning Arkiv Kontakt Umemaran Länkar Köp/Sälj
 
Antal besökare: 644544
Uppdaterad:
2017-11-21
Konstvägenloppet 45 km 13 febr 2011
2011-02-18
H21 19 Tobias Säfström, Jalles TC, 2.40.52
H21 24 Matti Holstein, Jalles TC, 2.53.34
H35 7 Robert Eriksson, Jalles TC, 3.01.55
H45 13 Stefan Joanzon, Jalles TC, 3.37.19
H55 9 Martin Erlandsson, Jalles TC, 3.37.29
Motion 15 Robert Andersson, Jalles TC, 3.04.25
Motion 20 Ulf Holmqvist, Jalles TC, 3.11.22
Motion 31 Mats Adolfsson, Jalles TC, 3.23.43
Motion 34 Torbjörn Olofsson, Jalles TC, 3.29.28

Motion kv 13 Ingmarie Bergqvist, Jalles TC, 4.52.33
Röbäck Skimarathon 5 febr 2011
2011-02-18
H21 35 Fredrik Tärnström, Jalles TC, 3.25.41
H35 6 Erik Sjöström, Jalles TC, 2.27.50
H45 7 Anders Olsson, Jalles TC, 2.40.07
H50 3 Rune Söderman, Jalles TC, 2.22.03
H55 4 Per Bratt, Jalles TC, 2.31.11
H55 6 Kjell A Thorén, Jalles TC, 2.45.12
H70 3 Josef Sunna, Jalles TC, 3.05.02
Motion 9 Ulf Holmqvist, Jalles TC, 2.38.19
Motion 22 Anders Boström, Jalles TC, 2.44.00
Motion 24 Pavio Grzelewski, Jalles TC, 2.46.54
Motion 41 Jens Thorén, Jalles TC, 2.58.22
Norrbärke Skimarathon 42 km 23 jan 2011
2011-02-18
H21
36. Thomas Brunkert, Jalles TC, 2.30.07
Vildmannaloppet jan 2011 40 km
2011-02-18
Män
H21 19 Daniel Andersson, Jalles TC, 2.24.16
H21 31 Matti Holstein, Jalles TC, 2.33.54
H35 11 Jonas Utterström, Jalles TC, 2.28.37
H45 9 Björn Tunemalm, Jalles TC, 2.23.14
H50 4 Bengt Näsholm, Jalles TC, 2.25.59
H50 5 Rune Söderman, Jalles TC, 2.26.35
H55 6 Kjell A Thorén, Jalles TC, 2.54.02
Motion 57 Anders Åström, Jalles TC, 2.55.20
Motion 74 Kenneth Höglander, Jalles TC, 3.03.58
Motion 82 Torbjörn Olofsson, Jalles TC, 3.06.37

Kvinnor
Motion 8 Gudrun Eirell, Jalles TC, 3.16.40
Motion 18 Ingmarie Bergqvist, Jalles TC, 4.14.12
Flyktingloppet 15 km Gäddede 27 mars 2010
2010-03-31
K50 15 km
1 Bente Formo, Norge 1.06.08
2 Ingela Johansson. Jalles TC Umeå 1.11.37
3 Maj-Lis Dalby, Norge 1.13.31

Män Motion
43 Johan Brändström, IKSU 1.16.34
7-mila Vindeln - Robertsfors 21 mars 2010
2010-03-22
70 km
H21/18 Björn Andersson, Jalles TC, 3.56.56
H50/2 Rune Söderman, Jalles TC, 4.23.30
H21/29 Daniel Andersson, Jalles TC, 4.23.31
H50/5 Bengt Näsholm, Jalles TC, 4.38.14
Mot 14 Erik Sjöström, Jalles TC, 4.56.28
H35/7 Jonas Utterström, Jalles TC, 5.01.13
H50/9 Leif Stening, Jalles TC, 5.02.26
Mot 19 Jörgen Lundin, Jalles TC, 5.08.04
H60/4 Lars Hansson, Jalles TC, 5.14.08
H35/10 Pavio Grzelewski, Jalles TC, 5.16.47
Mot 53 Kenneth Höglander, Jalles TC, 5.58.02

40 km
4. Robert Andersson, Jalles TC, 2.44.44
24 km
14. Rolf Isaksson, Jalles TC, 1.30.07
18. Mats Zingmark, Jalles TC, 1.36.04
21. Mikael Bergqvist, Jalles TC, 1.39.37
Vasaloppet 7 mars 2010 90 km
2010-03-11
Män
961 Bengt Näsholm, Jalles TC, 5.19.47
1166 Rune Söderman, Jalles TC, 5.27.01
1462 Thomas Brunkert, Jalles TC, 5.36.09
1564 Anders Olsson, Jalles TC, 5.39.28
2450 Leif Stening, Jalles TC, 6.03.24
2587 Robert Eriksson, Jalles TC, 6.07.47
2965 Eilert Lantto, Jalles TC, 6.18.58
3260 Jan Hermansson, Jalles TC, 6.26.35
3264 Matti Holstein, Jalles TC, 6.26.45
3803 Per Edlund, Jalles TC, 6.41.01
4575 Mats Adolfsson, Jalles TC, 7.00.34
7123 Torbjörn Olofsson, Jalles TC, 7.58.16
8001 Jonas Davidsson, Jalles TC, 8.19.45
8997 Harald Svärd, Jalles TC, 8.43.31
13271 Staffan Öberg, Jalles TC, 12.20.41

778 Daniel Andersson, Stenhult/Jalles TC. 5.13.52 (inofficiellt)
9293 Daniel Mikaelsson, Byske SK/Jalles TC, 8.51.12

Kvinnor
588 Monica Hansson, Jalles TC, 8.32.57
735 Moa Eirell, Jalles TC, 8.59.26
819 Gudrun Eirell, Jalles TC, 9.11.27
883 Emelia Stening, Jalles TC, 9.22.52
1357 Karin Wiberg, Jalles TC, 10.51.22
1648 Lena Sparr, Jalles TC, 12.20.41
Malmfältsloppet 43 km Malå 27 februari 2010
2010-03-01
H40/6 Anders Olsson Jalles TC H-40 03:04:17
H50/2 Bengt Näsholm Jalles TC H-50 02:46:40
H50/3 Rune Söderman Jalles TC H-50 02:49:11
H50/11 Mats Adolfsson Jalles TC H-50 03:20:24
Thomas Brunkert, Jalles TC DNF
Veteran-VM Falun 2010
2010-02-23
20 febr
15 km klassiskt
K50 8 Ingela Johansson, Jalles TC, 58.48
K55 12 Trude Hietha, Jalles TC, 1.12.19
22 febr
10 km klassiskt
K50 7 Ingela Johansson, Jalles TC, 42.22
K55 11 Trude Hietha, Jalles TC, 50.16
25 februari
30 km klassiskt
K55 11 Trude Hietha, Jalles TC Umeå, 2.23.15
BotniaVasan 53 km Vörå, Finland 14 februari 2010
2010-02-15

Män
73. Rune Söderman, Jalles TC, 2.57.39
230. Leif Stening, Jalles TC, 3.34.56
235. Stefan Joanzon, Täfteå IK, 3.35.20
288. Lars Hansson, Jalles TC, 3.45.12
Mats Zingmark bröt vid 36 km

Kvinnor
86. Emelia Stening, Jalles TC, 4.51.14
Konstvägenloppet 45 km 14 februari 2010
2010-02-15
MS
23. Robert Eriksson, Jalles TC, 2.58.22
M35
5. Pavio Grzelewski, Jalles TC, 3.00.08
9. Jonas Davidsson, Jalles TC, 3.25.24
M40
8. Patrik Andersson, Jalles TC, 2.59.14
9. Robert Andersson, Jalles TC, 3.03.54
M45
7. Anders Olsson, Jalles TC, 2.47.43
M50
1. Bengt Näsholm, Jalles TC, 2.33.32
M55
M65
1. Eilert Lantto, Jalles TC, 2.55.32
4. Rolf Isaksson, Jalles TC, 3.15.22
Motion - Män
1. Thomas Brunkert, Jalles TC, 2.39.37
44. Kenneth Höglander, Jalles TC, 3.26.43
Motion - Kvinnor
16. Karin Wiberg, Jalles TC, 5.10.36

Maricalonga 70 km 31 jan 2010
2010-02-02
Marcialonga
31 januari 2010
Män
32. Martin Rosvall, Lycksele IF 3.10.43
44. Ulf Tingelöf, Kraftstaven 3.17.24
50. Johan Sandberg, Kraftstaven 3.19.22
402. Thomas Olofsson, IFK Umeå 3.59.37
1151. Leif Larsson, Team Esplanad 4.37.16
2234. Josef Sunna, Jalles TC 5.20.58
2591. Robert Maddison, Team Esplanad 5.34.51
2964. Per-Erik Hagberg, Jalles TC 5.50.24
3142. Per Lindkvist, Jalles TC 5.57.40
3426. Åke Gustafsson, Team Esplanad 6.10.45
4045. Pär Axelsson, Umeå 6.40.34
5251. Dan Johnels, Jalles TC 8.30.52
Kvinnor
3427. Annika Gustafsson-Hagenbjörk, Team Esplanad 6.10.46
5250. Lena Johnels, Jalles TC 8.30.52
Öppna klubbmästerskapen 30 km 17 jan 2010
2010-01-18
H21
1 Mattias Westman 1,32,12 Team Sweden
2 Björn Andersson 1,41,01 Jalles TC
3 Peter Gustafsson 1,52,51 Team Esplanad
4 Markus Bergman 2,11,55 Team Esplanad
5 Andreas Karlsson 2,12,50 Volvo
H35
1 Pawio Grzelewski 1,54,37 Jalles TC
2 Mattias Grundström 2,21,29 Volvo
H40
1 Mikael Saveman 1,46,20 Volvo
2 Erik Sjöström 1,49,23 Jalles TC
3 Magnus Rudehäll 1,51,00 Team Esplanad
4 Tomas Wallin 1,51,05 Team Esplanad
5 Jörgen Högkvist 2,04,24 Volvo
6 Ulf Åström 2,05,55 Jalles TC
7 Tomas Lundberg 2,09,11 Volvo
H45
1 Johan Svensk 1,46,31 Team Esplanad
2 Martin Lundberg 1,48,45 Fredrika IK
3 Anders Olsson 1,50,13 Jalles TC
4 Mikael Lundberg 1,52,48 Fredrika IK
5 Björn Tunemalm 1,54,52 Jalles TC
6 Henrik Jonsson 2,00,42 Team Esplanad
7 Hans Persson 2,02,50 Team Esplanad
H50
1 Jonas Pettersson 1,46,32 IFK Umeå
2 Rune Söderman 1,46,44 Jalles TC
3 Gert Lind 1,48,56 Team Esplanad
4 Åke Gustafsson 1,50,12 Team Esplanad
5 Bengt Näsholm 1,56,04 Jalles TC
6 Tommy Persson 2,05,58 Team Esplanad
7 Roland Hörnberg 2,09,52 Volvo
H60
1 Einar Westman 1,52,11 Fredrika IK
2 Sune Viklund 1,57,01 Volvo
3 Dan Vinblad 1,58,41 Team Esplanad
4 Sverker Moritz 1,59,50 Team Esplanad
H65
1 S-Å Zackrisson 1,52,30 Team Esplanad
2 Eilert Lanto 1,56,15 Jalles TC
3 Anders Näslund 1,58,02 Team Esplanad
4 Björn Allergren 2,00,43 Jalles TC
5 Rolf Isaksson 2,01,05 Jalles TC
6 Herbert Karlsson 2,05,49 Team Esplanad
7 B-O Berglund 2,05,51 IFK Umeå
8 B-A Persson 2,07,10 Team Esplanad
9 Sune Westman 2,11,24 Team Esplanad
10 Torbjörn Öman 2,13,50 Team Esplanad
11 Sture Jonsson 2,18,47 Team Esplanad
H70
1 Josef Sunna 2,08,58 Jalles TC
2 Robert Maddison 2,12,12 Team Esplanad
3 Erling Edvinsson 2,13,13 VBT
4 Gunnar Sjöblom 2,18,47 VBT
D50
1 Annika Hagebjörk-Gustafsson 2,20,02 Team Esplanad
Flyktingloppet 15 km Gäddede 14 mars 2009
2009-03-16
1 Formo,Bente NOTEAM 1:01:57
2 Dalby,Maj-Lis Egge Il 1:03:22
3 Wendelbo,Hjørdis Foldereid Il 1:07:25
4 Johansson,Ingela Jalles Tc 1:07:46
5 Hietha,Trude Jalles Tc 1:12:24
7-mila 70 km 15 mars 2009
2009-03-16
RESULTAT

H 21, 70 km Masstart klassisk stil 70 km
20 ANDERSSON Björn Jalles TC 4:04:58.4

H 35- Masstart klassisk stil 70 km
7 GRZELEWSKI Pavio Jalles TC 4:55:48.6

H 40- Masstart klassisk stil 70 km
6 ZINGMARK Mats Jalles TC Umeå 4:51:01.7
7 LARSSON Anders Jalles TC Umeå 5:09:18.2

H 50- Masstart klassisk stil 70 km
4 SÖDERMAN Rune Jalles TC Umeå 4:17:24.4

H 60- Masstart klassisk stil 70 km
4 HANSSON Lars Jalles TC Umeå 5:03:14.5

Herr motion, 70 km Masstart klassisk stil 70 km
4 STENING Leif Jalles TC Umeå 4:47:03.5
28 TIGER Gunnar Jalles TC 5:26:58.8 51:28.3
49 BOSTRÖM Anders Jalles TC Umeå 5:44:02.9

Herr motion, 40 km Masstart klassisk stil 40 km
7 ANDERSSON Robert Jalles TC Umeå 2:36:07.1
13 SUNNA Josef Jalles TC Umeå 2:50:41.7

Herr motion, 24 km Masstart klassisk stil 24 km
7 HOLMQVIST Ulf Jalles TC 1:21:28.2
10 ISAKSSON Rolf Jalles TC Umeå 1:25:21.0
15 BERGQVIST Mikael Jalles TC Umeå 1:27:32.7
Antikloppet 27 km 7 mars 2009
2009-03-09
H35
3. Erik Sjöström, 1.40.35
H40
2. Mats Zingmark, 1.48.15
H50
1. Rune Söderman, 1.36.56
2. Bengt Näsholm, 1.42.45
3. Ulf Holmqvist, 1.48.15
H55
2. Mikael Bergqvist, 1.55.00
H60
1. Lars Hansson, 1.49.58
2. Gunnar Tiger, 1.59.30
4. Kjell-Göran Holmberg, 2.05.40
H65
3. Rolf Isaksson, 1.54.43
4. Josef Sunna, 1.56.57
D50
1. Ingela Johansson, 1.53.45
D55
2. Yvonne Stenudd, 2.28.50
Motion
3. Thomas Brunkert, 1.50.50
Vasaloppet 90 km 2009-03-01
2009-03-03
Söderman, Rune Jalles TC Umeå Vasaloppet 05:16:41 874
Näsholm, Bengt Jalles TC Umeå Vasaloppet 05:16:57 890
Olsson, Anders Jalles TC Umeå Vasaloppet 05:33:24 1368
Axelsson, Jörgen Jalles TC Umeå Vasaloppet 05:36:23 1489
Hermansson, Jan Jalles TC Umeå Vasaloppet 05:52:44 2077
Stening, Leif Jalles TC Umeå Vasaloppet 05:55:17 2179
Holmqvist, Ulf Jalles TC Umeå Vasaloppet 06:13:15 2840
Eriksson, Robert Jalles TC Umeå Vasaloppet 06:22:43 3197
Holstein, Matti Jalles TC Umeå Vasaloppet 06:35:44 3695
Blomberg, Mathias Jalles TC Umeå Vasaloppet 06:38:02 3784
Johannesson, Daniel Jalles TC Umeå Vasaloppet 07:31:14 5949
Olofsson, Torbjörn Jalles TC Umeå Vasaloppet 07:37:12 6139
Lindqvist, Per Jalles TC Umeå Vasaloppet 08:34:43 8401

Eirell, Moa Jalles TC Umeå Vasaloppet 08:46:59 610
Eirell, Gudrun Jalles TC Umeå Vasaloppet 08:54:32 657
Stening, Emelia Jalles TC Umeå Vasaloppet 09:37:13 860
Malmfältsloppet 44 km 21 febr 2009
2009-02-23
Malmfältsloppet 44 km
D-21
3 Emelia Stening Jalles TC 04:01:38
D-40
1 Ingela Johansson Jalles TC 03:17:34

H-40
8 Mats Zingmark Jalles TC 02:56:13
9 Jan Hermansson Jalles TC 03:00:17
12 Robert Andersson Jalles TC 03:03:49

H-50
3 Rune Söderman Jalles TC 02:40:17
8 Leif Stening Jalles TC 03:00:04
Konstvägenloppet 45 km 15 februari 2009
2009-02-17
Konstvägenloppet

15 februari 2009
FREDRIKA: Konstvägenloppet
H35–, 45 km:
6) Pavio Grzelewski, Jalles TC Umeå 3:23:45.4,
H40–, 45 km:
5) Björn Tunemalm, Jalles TC Umeå, 3:07:35.0,
6) Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 3:15:51.2,
H45–, 45 km:
3) Anders Olsson, Jalles TC Umeå, 2:54:54.1,
H50–, 45 km:
2) Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 2:45:16.8,
3) Bengt Näsholm, Jalles TC, 2:48:59.7,
6) Ulf Holmqvist, Jalles TC Umeå, 3:15:27.8,
H55–, 45 km:
5) Ivar Palo, Jalles TC Umeå, 3:21:22.4,
H60–, 45 km:
6) Lars Hansson, Jalles TC Umeå, 3:21:40.6,
H65–, 45 km:
4) Rolf Isaksson, Jalles TC Umeå, 3:38:09.5
H motion, 45 km:
21) Daniel Johannesson, Jalles TC Umeå, 3:29:59.2,
35) Kenneth Höglander, Jalles TC Umeå, 3:44:25.3
69) Örjan Isaksson, Jalles TC Umeå, 5:09:57.5
71) Bo Andersson, Jalles TC Umeå, 5:27:31.9,
D motion, 45 km:
7) Ullali Conradsson, Jalles TC Umeå, 5:27:31.8
Fabriksloppet 40 km Övik 14 februari
2009-02-16

Fabriksloppet

H 55- Masstart klassisk stil 40 km
4 STENING Leif Jalles TC Umeå 2:47:33.9

Motion 40 Masstart klassisk stil 40 km
100 STENING Emelia Jalles TC Umeå 3:44:38.5
Röbäck Ski Marathon
2009-02-16
2009-02-08
Röbäck Ski Marathon
Klass Klubb Totalt
H 21- Masstart klassisk stil 40 km
43 ERIKSSON Robert Jalles TC Umeå 2:49:21
H 35- Masstart klassisk stil 40 km
5 GRZELEWSKI Pavio Jalles TC Umeå 3:08:13
H 50- Masstart klassisk stil 40 km
1 SÖDERMAN Rune Jalles TC Umeå 2:30:46.90
H Motion 40 km Masstart klassisk stil 20 km
28 JOHANNESSON Daniel Jalles TC Umeå 3:39:39
Stora Vildmannaloppet 1 feb 2009
2009-02-03
H 35- Masstart klassisk stil 40 km
5 SJÖSTRÖM Erik Jalles TC Umeå 2:21:48.9 28:06.7
12 ZINGMARK Mats Jalles TC Umeå 2:27:50.4 20:12.5
H 45- Masstart klassisk stil 40 km
7 HERMANSSON Jan Jalles TC Umeå 2:18:05.2 11:01.2
8 OLSSON Anders Jalles TC Umeå 2:18:55.9 11:51.9
H 50- Masstart klassisk stil 40 km
1 NÄSHOLM Bengt Jalles TC Umeå 2:11:59.4 0.0
2 SÖDERMAN Rune Jalles TC Umeå 2:15:14.5 3:15.1
H 55- Masstart klassisk stil 40 km
6 PALO Ivar Jalles TC Umeå 2:34:00.2 26:55.0
H 65- Masstart klassisk stil 40 km
4 ISAKSSON Rolf Jalles TC Umeå 2:38:58.1 9:44.2
7 SUNNA Josef Jalles TC Umeå 2:45:14.0 16:00.1
H Motion Masstart klassisk stil 40 km
31 OLOFSSON Torbjörn Jalles TC Umeå 2:47:10.7 37:42.5
D motion Masstart klassisk stil 40 km
8 EIRELL Moa Jalles TC Umeå 3:14:07.6 43:16.0
10 EIRELL Gudrun Jalles TC Umeå 3:20:18.9 49:27.3
H Motion 20 Masstart klassisk stil 20 km
5 HOLMQVIST Ulf Jalles TC Umeå 1:08:54.0 7:44.9
9 BERGQVIST Mikael Jalles TC Umeå 1:13:44.6 12:35.5
D Motion 20 km Masstart klassisk stil 20 km
1 TYSKLIND Birgitta Jalles TC Umeå 1:23:32.3 0.0
2 OLSSON Lena Jalles TC Umeå 1:24:57.2 1:24.9
4 LÖWSTEDT Maria Jalles TC Umeå 1:38:13.9 14:41.6
Marcialonga, Italien 25 januari 2009
2009-01-26
Män 70 km
1. Jerry Ahrlin, Sve, 2.56.52
26. Ulf Tingelöf, Kraftstaven, 3.05.57
29. Martin Rosvall, Sve, 3.07.23
38. Johan Sandberg, Kraftstaven, 3.11.47
990. Sverker Moritz, team Esplanad, 4.22.44
1136. Björn Allergren, Jalles TC, 4.29.36
1572. Robert Maddison, Team Esplanad, 4.51.18
1923. Lars Nilsson, Team Esplanad, 5.06.00
1971. Josef Sunna, Jalles TC, 5.08.25
3380. Olof Hofslagare, Jalles TC, 6.29.46
Kvinnor
156. Helena Lundgren, Jalles TC, 5.18.40
213. Karoline Westerlund, Team Esplanad, 5.37.23
Dolomitenlauf, Österrike 42 km 17 jan 2009
2009-01-21


116 Björn Allergren Jalles TC Umeå 2.56.28
133 Sune Westman Team Esplanad 3.00.57
163 Leif Larsson Team Esplanad 3.07.08
179 Sverker Moritz Team Esplanad 3.09.52
187 Robert Madison Team Esplanad 3.11.53
196 Josef Sunna Jalles TC Umeå 3.13.38
232 Karoline Westerlund Team Esplanad 3.24.54
30 km Öppna klubbmästerskap 11 jan 2009
2009-01-12
1 Glenn Persson 1,30,31 Rossöns IF
2 Erik Isaksson 1,40,01 Stöcke TS Järnet
3 Gert Lind 1,40,26 Team Esplanad
4 Åke Gustafsson 1,40,36 Team Esplanad
5 Magnus Rudehäll 1,41,04 Team Esplanad
6 Björn Andersson 1,41,06 Jalles TC
7 Johan Svensk 1,41,50 Team Esplanad
8 Björn Tunemalm 1,43,57 Jalles TC
9 Sune Viklund 1,44,06 Volvo
10 Rune Söderman 1,44,11 Jalles TC
11 Anders Olsson 1,44,18 Jalles TC
12 Kristoffer Österlund 1,44,43 Volvo
13 Olof Stenlund 1,45,36 Team Esplanad
14 Einar Westman 1,45,38 Fredrika IK
15 Therese Bäckström 1,49,27 Bjurholms IF
16 Tomas Wallin 1,50,50 Team Esplanad
17 Eilert Lanto 1,50,53 Jalles TC
18 Pavio Grzelewski 1,51,08 Jalles TC
19 Per Edlund 1,51,09 Jalles TC
20 Johan Jeppsson 1,51,31 Umedalens IF
21 Tord Berglund 1,53,35 Volvo
22 Sverker Moritz 1,54,24 Team Esplanad
23 B-A Persson 1,54,46 Team Esplanad
24 Alexander Sjöström 1,55,01 Lycksele IF
25 Peter Gustafsson 1,55,03 Gunnarns IK
26 Lasse Erkki 1,55,38 Volvo
27 Björn Allergren 1,55,39 Jalles TC
28 Peder Jonsson 1,57,30 Team Esplanad
29 Jan-Åke Engman 1,52,40 Volvo
30 Mats Pleje 1,57,56 Jalles TC
31 Anders Jonsson 1,58,30 Volvo
32 Rolf Isaksson 1,58,47 Jalles TC
33 B-O Berglund 1,58,49 IFK Umeå
34 Herbert Karlsson 1,58,51 Team Esplanad
35 Sune Vestman 2,01,02 Team Esplanad
36 Erling Edvinsson 2.03,05 V-bottens skidveteraner
37 Roland Bergström 2,03,15 Team Esplanad
38 Robert Maddison 2,04,28 Team Esplanad
39 Tommy Persson 2,04,30 Team Esplanad
40 Gunnar Sjöblom 2,04,32 Umedalens Skidveteraner
41 Josef Sunna 2,08,16 Jalles TC
42 Valter Berglund 2,11,04 Volvo
43 Sture Jonsson 2,13,15 Team Esplanad
44 Emma Hörnlund 2,13,40 Volvo
45 Monica Hansson 2,22,33 Jalles TC
46 Angelica Andersson 2,42,55
Tornedalsloppet 45 km 30 mars 2008
2008-03-31
H21
25. Magnus Esberg, Jalles TC, 2.58.58
H40
9. Mats Zingmark, Jalles TC, 3.04.53
12. Ulf Åström, Jalles TC, 3.09.40
H50
5. Ulf Holmqvist, Jalles TC, 3.03.51
H55
7. Leif Stening, Jalles TC, 3.05.04
H65
4. Josef Sunna, Jalles TC, 3.17.27
D50
2. Yvonne Stenudd, Jalles TC, 4.00.07
Motion
14. Mattias Blomberg, Jalles TC, 3.04.33
53. Olof Hofslagare, Jalles TC, 4.13.36
7-mila 70 km 16 mars 2008
2008-03-18
70 km
/nettotiden var sannolikt drygt en minut bättre för samtliga/
2H35 Stephan Schaffner, Jalles TC, 3.54.23
2H50 Rune Söderman, Jalles TC, 3.56.46
3H50 Bengt Näsholm, Jalles TC, 4.01.14
5H40 Björn Tunemalm, Jalles TC, 4.06.26
8H50 Leif Stening, Jalles TC, 4.13.50
6H40 Mats Zingmark, Jalles TC, 4.33.21
12H60 Kjell-Göran Holmberg, Jalles TC, 5.19.45

40 km
1 DMot Ingela Johansson, Jalles TC, 2.26.17
3 HMot Robert Andersson, Jalles TC, 2.19.21
6 HMot Pavio Grzelewski, Jalles TC, 2.28.25

24 km
17 HMot Rune Lundin, Jalles TC, 1.32.53
6 DMot Yvonne Stenudd, Jalles TC, 1.32.54
84:e Vasaloppet 90 km 2 mars 2008
2008-03-10
Män
671. Tobias Säfström, Jalles TC, 5.15.04
729. Stephan Schaffner, Jalles TC, 5.17.04
836. Bengt Näsholm, Jalles TC, 5.20.56
874. Jörgen Axelsson, Jalles TC, 5.22.27
919. Rune Söderman, Jalles TC, 5.23.38
1512. Anders Olsson, Jalles TC, 5.51.40
1583. Leif Stening, Jalles TC, 5.54.43
1886. Anders Larsson, Jalles TC, 6.03.53
1927. Ulf Holmqvist, Jalles TC, 6.04.46
2116. Mattias Hedlund, Jalles TC, 6.09.43
2505. Matti Holstein, Jalles TC, 6.22.09
2552. Per Bratt, Jalles TC, 6.23.48
2629. Erik Sjöström, Jalles TC, 6.26.17
2684. Robert Eriksson, Jalles TC, 6.27.32
2796. Magnus Esberg, Jalles TC, 6.29.31
3435. Rolf Isaksson, Jalles TC, 6.45.44
4606. Mathias Blomberg, Jalles TC, 7.24.58
4876. Stefan Larsson, Jalles TC, 7.32.48
7220. Per Lindqvist, Jalles TC, 8.51.42
7841. Håkan Kvist, Jalles TC, 9.20.27
7993. Harald Svärd, Jalles TC, 9.26.44
DNF Mats Zingmark, Jalles TC
Kvinnor
199. Jean Kjellstrand, Jalles TC, 7.38.22
516. Monica Hansson, Jalles TC, 9.33.55
Veteran-SM Umeå 15-17 februari 2008
2008-02-18
D45 20 km
2. Ingela Johansson, Jalles TC, 1.10.06
D55 20 km
3. Trude Hieta, Skidvet/Jalles TC, 1.22.13
H40 30 km
3. Björn Tunemalm, Jalles TC, 1.35.31
7. Mats Zingmark, Jalles TC, 1.51.29
H50 30 km
3. Bengt Näsholm, Jalles TC, 1.32.33
H55 30 km
4. Leif Stening, Jalles TC, 1.37.51
H65 20 km
7. Rolf Isaksson, Jalles TC, 1.11.42
H40 15 km fristil
2. Björn Tunemalm, Jalles TC, 41.59
D45 5 km
1. Ingela Johansson, Jalles TC, 16.28
D55 5 km
3. Trude Hieta, Skidveter/Jalles TC, 20.25
4. Yvonne Stenudd, Jalles TC, 20.52
H40 10 km
10. Mats Zingmark, Jalles TC, 35.17
H45 10 km
4. Torsten Kjellstrand, Jalles TC, 31.24
H55 10 km
9. Gunnar Tiger, Jalles TC, 35.56
H65 5 km
8. Rolf Isaksson, Jalles TC, 17.04
Konstvägenloppet 45 km Fredrika-Balsjö 10 februari 2008
2008-02-11
H21 45 km
11. Tobias Säfström, Jalles TC, 2.36.43
36. Robert Eriksson, Jalles TC, 3.12.26
42. Pavio Grzelewski, Jalles TC, 3.29.01
H35
3. Stephan Schaffner, Jalles TC, 2.40.26
5. Jörgen Axelsson, Jalles TC, 2.43.31
7. Erik Sjöström, Jalles TC, 2.54.15
H40
11. Mats Zingmark, Jalles TC, 3.05.02
16. Anders Larsson, Jalles TC, 3.13.04
H45
8. Anders Olsson, Jalles TC, 3.00.58
H50
2. Bengt Näsholm, Jalles TC, 2.40.32
3. Rune Söderman, Jalles TC, 2.50.19
5. Ulf Holmqvist, Jalles TC, 2.58.25
6. Ivar Palo, Jalles TC, 3.00.15
H55
4.Leif Stening, Jalles TC, 2.53.57
H60
7. Eilert Lantto, NCC/Jalles TC, 3.04.??
14. Josef Sunna, Jalles TC, 3.21.07

Motion 20 km
5. Mikael Bergqvist, Jalles TC, 1.14.53
Röbäck Ski Marathon 39 km 2 februari 2008
2008-02-04
Mot 1 Björn Andersson, Jalles TC, 2.04.26 (tot 5)
Mot 2 Tobias Säftström, Jalles TC, 2.12.37 (tot 12)
Mot 25 Stefan Larsson, Jalles TC, 2.46.36
H35 3 Stephan Schaffner, Jalles TC, 2.18.06
H35 5 Erik Sjöström, Jalles TC, 2.31.01
H40 3 Björn Tunemalm, Jalles TC, 2.25.27
H40 6 Ulf Åström, Jalles TC, 2.43.10
H50 2 Rune Söderman, Jalles TC, 2.24.57
H50 3 Ulf Holmqvist, Jalles TC, 2.29.13
H60 5 Håkan Kvist, Jalles TC, 3.02.21
D45 1 Monika Hansson, Jalles TC, 3.02.22
D45 2 Jean Kjellstrand, Jalles TC, 3.03.30
Malmfältsloppet Malå 44 km 3 februari 2008
2008-02-04
H40 4 Anders Olsson, Jalles TC, 2.45.43
H40 5 Torsten Kjellstrand, Jalles TC, 2.45.48
H50 3 Bengt Näsholm, Jalles TC, 2.37.33
H50 8 Leif Stening, Jalles TC, 2.56.39
H50 DNF Mats Adolfsson, Jalles TC
Klubbmästerskap 30 km
2008-01-15
Olles spår den 13 januari 2008

1 Björn Andersson 1.35.36 Jalles TC Klubbmästare H21
2 Lukas Pettersson 1.42.40 IFK Umeå
3 Gert Lind 1.46.29 Teamet
4 Magnus Andersson 1.46.40 Teamet
5 Stephan Schaffner 1.47.27 Jalles TC Klubbmästare H35

6 Bengt Näsholm 1.50.45 Jalles
7 Jonas Pettersson 1.50.46 IFK Umeå
8 Rune Söderman 1.51.25 Jalles
9 Åke Gustavsson 1.52.44 Teamet
10 Johan Svensk 1.58.37 Teamet
11 Einar Vestman 1.58.37 Fredrika
12 Peder Jonsson 1.58.42 Teamet
13 Sverker Moritz 1.58.43 Teamet
14 Eilert Lanto 1.58.45 Jalles
15 Erik Sjöström 2.03.21 Jalles
16 Tord Berglund 2.03.50 Volvo
17 Rolf Isaksson 2.04.12 Jalles
18 Dan Vinblad 2.04.56 Teamet
19 B-A Persson 2.05.18 Teamet
20 Mats Zingmark 2.05.34 Jalles
21 Lars Nilsson 2.05.56 Teamet
22 Klas Isaksson 2.06.00 Sävar
23 Ulf Åström 2.06.17 Jalles
24 Ivar Palo 2.07.38 Jalles
25 Roland Bergström 2.12.06 Teamet
26 Erling Edvinsson 2.12.28 Veteranerna
27 Lars Markström 2.16.04 Veteranerna
28 Sune Westman 2.16.26 Teamet
29 Sture Jonsson 2.17.25 Teamet
30 Gunnar Sjöblom 2.17.26 Röbäck
31 Tommy Persson 2.17.27 Teamet
32 Robert Maddison 2.19.05 Teamet
33 Roland Hörnberg 2.20.30
34 Emma Hörnberg 2.23.37
35 Monica Hansson 2.28.36 Jalles TC
36 Håkan Kvist 2.28.37 Jalles TC
Team Trion 5 januari 2008
2008-01-10
H21 2 Tobias Säfström, Jalles TC, 29.07
H35 2 Jörgen Axelsson, Jalles TC, 31.25
H50 1 Bengt Näsholm, Jalles TC, 30.43
H50 2 Ulf Holmqvist, Jalles TC, 36.05
H55 2 Leif Hultman, Jalles TC, 34.43
40:e Tornedalsloppet, Övertorneå 45 km 25 mars 2007
2007-03-26
H35. 6. Stephan Schaffner, Jalles TC Umeå, 2.36.11
H40. 9. Anders Olsson, Jalles TC Umeå, 2.39.21
H40. 13. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 2.55.04
H55. 3. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 2.49.08
H55. 5. Svante Sandin, Jalles TC Umeå, 3.02.13
H65. 3. Josef Sunna, Jalles TC Umeå, 2.58.45
H65. 10. Östen Mukkavaara, Jalles TC Umeå, 3.43.08
Motion 9. Magnus Esberg, Jalles TC Umeå, 2.51.01
Motion 53. Olof Hofslagare, Jalles TC Umeå, 3.53.41
Öreälvsloppet 40km/15 km 11 mars 2007
2007-03-13
40 km
H21 5. Tobias Säfström, Jalles TC Umeå, 2.22.45
H40 4. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 2.50.55
H50 2. Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 2.17.28

15 km
Motion 3. Calle Engman, Jalles TC Umeå, 1.09.58
Motion 4. Mikael Bergqvist, Jalles TC Umeå, 1.10.32
Masters World Cup, Rovaniemi 3-11 mars 2007
2007-03-12
15 km
K40. 8. Ingela Johansson, Jalles TC Umeå, 1.05.27
K50. 8. Trude Hieta, Jalles TC Umeå, 1.15.56

10 km
K40. 8. Ingela Johansson, Jalles TC Umeå, 36.04
K50. 11. Trude Hieta, Jalles TC Umeå, 41.23

30 km
K40. 9. Ingela Johansson, Jalles TC Umeå, 1.45.12
Vasaloppet 90 km 4 mars 2007
2007-03-06
103. Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 4.48.59
643. Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 5.14.31
807. Tobias Säfström, Jalles TC Umeå, 5.21.07
919. Bengt Näsholm, Jalles TC Umeå, 5.26.04
1039. Anders Olsson, Jalles TC Umeå, 5.31.26
1095. Jan Hermansson, Jalles TC Umeå, 5.33.52
1144. Jörgen Axelsson, Jalles TC Umeå, 5.35.12
1467. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 5.46.42
1641. Björn Allergren, Jalles TC Umeå, 5.53.01
1694. Anders Larsson, Jalles TC Umeå, 5.54.49
1909. Per Bratt, Jalles TC Umeå, 6.01.09
2079. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 6.06.50
2116. Erik Sjöström, Jalles TC Umeå, 6.08.09
2775. Svante Sandin, Jalles TC Umeå, 6.28.37
2781. Robert Eriksson, Jalles TC Umeå, 6.29.49
2854. Eilert Lantto, Jalles TC/NCC, 6.31.24
3136. Rolf Isaksson, Jalles TC Umeå, 6.40.08
3167. Josef Sunna, Jalles TC Umeå, 6.41.07
3600. Matti Holstein, Jalles TC Umeå, 6.53.59
3991. Kenneth Höglander, Jalles TC Umeå, 7.05.20
4303. Magnus Esberg, Jalles TC Umeå, 7.18.23
4659. Kjell A Thorén, Jalles TC Umeå, 7.28.47
5481. Mattias Blomberg, Jalles TC Umeå, 7.58.53
6657. Björn Ekbäck, Jalles TC Umeå, 8.45.36
6723. Per Lindqvist, Jalles TC Umeå, 8.47.44
7526. Oscar Wedman, Jalles TC Umeå, 9.22.23
8859. Per Hultebrant, Jalles TC Umeå, 10.10.31
9096. Harald Svärd, Jalles TC Umeå, 10.23.03
Kvinnor
147. Helena Lundgren, Jalles TC Umeå, 7.23.09
Antikloppet 22 km Umeå 24 feb 2007
2007-02-26
H35 4. Jörgen Axelsson, Jalles TC Umeå, 1.18.45
H35 5. Erik Sjöström, Jalles TC Umeå, 1.23.42
H40 2. Björn Tunemalm, Jalles TC Umeå, 1.18.15
H40 4. Anders Larsson, Jalles TC Umeå, 1.21.43
H40 7. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 1.26.18
H50 1. Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 1.17.43
H50 2. Ivar Palo, Jalles TC Umeå, 1.27.17
H65 1. Björn Allergren, Jalles TC Umeå, 1.24.22
H65 3. Rolf Isaksson, Jalles TC Umeå, 1.33.05
D45 1. Ingela Johansson, Jalles TC Umeå, 1.29.28
D55 1. Trude Hieta, Jalles TC Umeå, 1.45.55
Motion
7. Bengt Näsholm, Jalles TC Umeå, 1.17.24
9. Tobias Säfström, Jalles TC Umeå, 1.18.45
Andörjan 40 km Älvsbyn 18 febr 2007
2007-02-22
40 km
H21
13. Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 1.54.26
Öppna klubbmästerskapen 30 km 17 febr 2007
2007-02-19
30 km Olles Spår
1.Jonas Fjällstedt Volvo 1,32,47
2.Magnus Andersson Team Esplanad 1,39,37
3.Erik Isaksson Röbäck 1,39,43
4.Tobias Säfström Jalles TC 1,40,50
5.Andre Malmfjord IK Fjällvinden 1,42,17
6.Martin Lundberg Fredrika IK 1,43,38
7.Gert Lind Team Esplanad 1,44,20
8.Åke Gustavsson Team Esplanad 1,44,38
9.Sven-Erik Harr Team Esplanad 1,45,45
10.Rune Söderman Jalles TC 1,46,10
11.Anders Larsson Jalles TC 1,47,23
12.Anders Olsson Jalles TC 1,48,12
13.Sune Viklund Volvo 1,48,55
14.Leif Larsson Team Esplanad 1,49,55
15.Anders Näslund Team Esplanad 1,50,19
16.Peder Jonsson Team Esplanad 1,51,25
17.Eilert Lantto Jalles TC 1,51,53
18.Sverker Moritz Team Esplanad 1,53,51
19.Rolf Isaksson Jalles TC 1,53,52
20.Lars Nilsson Team Esplanad 1,56,45
21.Dan Vinblad Team Esplanad 1,56,51
22.Jan-Åke Engman Volvo 1,57,07
23.Robert Maddisson Team Esplanad 1,57,21
24.B-O.Berglund IFK Umeå 1,59,51
25.Mikael Bergqvist Jalles TC 2,01,11
26.Herbert Karlsson Team Esplanad 2,02,29
27.Erling Edvinsson Umedalens Vet 2,02,38
28.Sture Jonsson Team Esplanad 2,03,22
29.Gunnar Tiger Jalles TC 2,03,45
30.Roland Hörnberg Volvo 2,04,02
31.Sven Bäckström Umedalens Vet 2,04,19
32.Valter Berglund Volvo 2,08,26
33. Emma Hörnberg Volvo 2,10,06
33.Jörgen Högqvist Volvo 2,10,08
34.Gunnar Sjöblom Umedalens Vet 2,11,14
35.Roger Hedlund Volvo 2,18,19

Fabriksloppet 40 km Övik 17 febr 2007
2007-02-19
40 km
H55 3. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 2.28.20
H35 5. Erik Sjöström, Jalles TC Umeå, 2.29.21
H40 7. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 2.39.07
H60 3. Josef Sunna, Jalles TC Umeå, 2.42.15
H60 8. Harald Svärd, Jalles TC Umeå, 3.28.41
13 km
Motion 3. Ingela Johansson, Jalles TC Umeå, 49.38
Konstvägenloppet 45 km Fredrika-Balsjö 11 feb 2007
2007-02-12
H21 18. Tobias Säfström, Jalles TC Umeå, 2.22.15
H45 2. Bengt Näsholm, Jalles TC Umeå, 2.26.05
H35 4. Jörgen Axelsson, Jalles TC Umeå, 2.28.26
H40 1. Anders Olsson, Jalles TC Umeå, 2.28.41
H40 3. Anders Larsson, Jalles TC Umeå, 2.36.21
H60 2. Eilert Lantto, Jalles TC Umeå, 2.39.06
Mot 11. Ulf Holmqvist, Jalles TC Umeå, 2.45.08
H60 4. Rolf Isaksson, Jalles TC Umeå, 2.48.44
H21 29. Robert Eriksson, Jalles TC Umeå, 2.50.13
H40 8. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 2.52.01
H55 5. Mats Pleje, Jalles TC Umeå, 2.52.52
H50 6. Ivar Palo, Jalles TC Umeå, 3.03.51
M50 10. Jan Långström, Jalles TC Umeå, 3.35.40

20 km
Mot D 1. Ingela Johansson, Jalles TC Umeå, 1.04.36
Mot H 3. Karl-Erik Persson, Jalles TC Umeå, 1.02.42
Mot H 8. Kristoffer Janze, Jalles TC Umeå, 1.18.37
Malmfältsloppet 42 km Malå 4 februari 2007
2007-02-05
H60 2. Björn Allergren, Jalles TC Umeå, 2.48.35
H50 6. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 2.54.57
H4015. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 2.56.44

Kjell-Arne Thorén, Jalles TC Umeå DNF
Röbäck Ski Marathon Umeå 3 februari 2007
2007-02-05
H21 3. Björn Andersson, Jalles TC Umeå, 2.04.36
H50 1. Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 2.23.46
H40 1. Björn Tunemalm, Jalles TC Umeå, 2.33.01
H50 2. Per Bratt, Jalles TC Umeå, 2.36.13
H45 8. Ulf Holmqvist, Jalles TC Umeå, 2.47.30
H50 7. Svante Sandin, Jalles TC Umeå, 2.56.03

D35 1. Helena Lundgren, Jalles TC Umeå, 2.49.41
Tornedalsloppet, Övertorneå 45 km, 26 mars 2006
2006-03-27
Tornedalsloppet, Övertorneå 45 km
H21
1. Hannu Paaso, Finland, 2.05.19
2. Johan Sandberg, Lycksele IF, 2.05.20
3 Teemu Paavola, Finland, 2.06.03
D21
8 Karoline Westerlund, Team Esplanad, 3.04.01

H35
11 Anders Olsson, Jalles TC Umeå, 2.28.33

H45
2 Gert Lind, Team Esplanad, 2.22.37

H50
2 Sverker Moritz, Team Esplanad, 2.31.55
7 Svante Sandin, Jalles TC Umeå, 2.47.46

H60
3 Leif Larsson, Team Esplanad, 2.33.58
4 Bert-Allan Persson, Team Esplanad, 2.40.32
5 Anders Näslund, Team Esplanad, 2.42.21
9 Sune Westman, Team Esplanad, 3.04.01

H65
1 Björn Allergren, Jalles TC Umeå, 2.33.29
6 Robert Maddison, Team Esplanad, 2.42.57

Motion 23 km
27 Stina Tolf, APL Umeå, 3.02.37
28 Berit Bredhult, APL Umeå, 3.06.31
29 Kjell Bredhult, Posten Umeå, 3.06.32
30 Anna Maria Andersson, APL Umeå, 3.06.33
31 Susann Danielsson, APL Umeå, 3.16.21
7-mila Robertsfors 19 mars 2006
2006-03-20
70 km
Mot. 4 Rune Söderman, Jalles TC, 4.43.24
H21 27 Stig Eriksson, Jalles TC, 5.01.57
Mot. 15 Björn Allergren, Jalles TC, 5.02.26
Mot. 16 Leif Stening, Jalles TC, 5.04.32
Mot. 21 Anders Larsson, Jalles TC, 5.09.07
Mot. 25 Mats Zingmark, Jalles TC, 5.11.09
Mot. 41 Pavio Grzelewski, Jalles TC, 5.31.52
Mot. 52 Gunnar Tiger, Jalles TC, 5.44.32
Mot. 75 Gunder Wiklund, Jalles TC, 6.08.08
Mot. 102 Harald Svärd, Jalles TC, 7.00.22
Mot. 1 Ingela Johansson, Jalles TC, 5.28.49
23 km
Mot. 1 Karl-Erik Persson, Jalles TC, 1.33.00
Mot. 7 Yvonne Stenudd, Jalles TC, 1.59.34
Mot.30 Rune Lundin, Jalles TC, 1.59.35
Öreälvsloppet 32 km/ 12 km Örträsk 12 mars 2006
2006-03-13
H21 14. Tobias Säfström, 1.44.08
H35 1. Jörgen Axelsson, 1.55.37
H40 5. Jan Hermansson, 1.43.56
H40 10. Rune Söderman, 1.48.14
H50 12 km 2.Karl-Erik Persson, 47.58
H50 12 km 5. Kalle Engman, 52.04
H50 12 km 6. Svante Sandin, 52.17
82:a Vasaloppet 90 km 5 mars 2006
2006-03-07
242. Björn Andersson, 5.09.04
667. David Lundgren, 5.36.22
907. Rune Söderman, 5.46.24
1060. Tobias Säfström, 5.52.11
1441. Bengt Näsholm, 6.05.38
1741. Stefan Zell, 6.13.44
1772. Björn Allergren, 6.14.31
1800. Leif Stening, 6.15.22
2103. Anders Larsson, 6.24.14
2200. Anders Olsson, 6.26.51
2228. Stig Eriksson, 6.27.33
3021. Pavio Grzelewski, 6.46.24
3241. Ulf Holmqvist, 6.52.10
4040. Svante Sandin, 7.14.23
5713. Ulf Åström, 7.57.31
6593. Per Lindqvist, 8.19.51
7298. Per Hofslagare, 8.38.47
8565. Harald Svärd, 9.13.24
10870. Erik Hofslagare, 10.35.33
11076. Olof Hofslagare, 10.46.35

Brutet lopp:
Per Bratt
Kerstin Bratt-Lundin
Jan Hermansson
Mats Zingmark
Tväråbäcksloppet 11 km 25 februari 2006
2006-02-27
Kvinnor
5. Ingela Johansson, Jalles TC Umeå, 36.08
Malmstråket 45 km Skellefteå 19 februari 2006
2006-02-20
H40
7. Mats Zingmark, Jalles TC, 2.45.59
H45
4. Jan Hermansson, Jalles TC, 2.32.13
H60
2. Eilert Lantto, Jalles TC, 2.36.43
Röbäck Ski Marathon 42 km 18 februari 2006
2006-02-20
H21
4. Björn Andersson, Jalles TC, 2.03.41
H35
6. Pavio Grzelewski, Jalles TC, 2.38.30
H40
6. Anders Larsson, Jalles TC, 2.31.45
11. Ulf Åström, Jalles TC, 2.43.36
H45
1. Jan Hermansson, Jalles TC, 2.17.24
2. Rune Söderman, Jalles TC, 2.20.15
5. Stig Eriksson, Jalles TC, 2.32.43
Konstvägenloppet 45 km Fredrika-Balsjö 12 feb 2006
2006-02-13
H21
23 Tobias Säfström, Jalles TC, 2.25.58
H35
5 Jörgen Axelsson, Jalles TC, 2.36.43
H40
6 David Lundgren, Jalles TC, 2.24.35 (3VDM)
11 Anders Olsson, Jalles TC, 2.31.41
21 Mats Zingmark, Jalles TC, 2.49.11
22 Anders Larsson, Jalles TC, 2.49.12
H45
5 Rune Söderman, Jalles TC, 2.31.39
6 Bengt Näsholm, Jalles TC, 2.40.09
14 Ulf Holmqvist, Jalles TC, 2.49.05
H50
6 Leif Stening, Jalles TC, 2.45.07
11 Mikael Bergqvist, Jalles TC, 3.02.55
12 Ivar Palo, Jalles TC, 3.06.22
H60
2 Eilert Lantto, Jalles TC, 2.38.47
Vildmannaloppet 40 km Umeå 29 januari 2006
2006-02-06
40 km
H21
26. Tobias Säfström, Jalles TC, 2.06.17
H40
2. David Lundgren, Jalles TC, 1.58.03
16. Anders Olsson, Jalles TC, 2.15.17
17. Anders Larsson, Jalles TC, 2.16.45
18. Mats Zingmark, Jalles TC, 2.19.10
H45
4. Stefan Zell, Jalles TC, 2.08.13
5. Rune Söderman, Jalles TC, 2.08.44
6. Bengt Näsholm, Jalles TC, 2.17.12
H60
2. Eilert Lantto, (NCC) Jalles, 2.11.30
4. Göran Cedervall, Jalles TC, 2.27.31
12. Harald Svärd, Jalles TC, 3.03.45
Motion
9. Ulf Holmqvist, Jalles TC, 2.20.54
19. Mikael Bergqvist, Jalles TC, 2.29.28
34. Per Lindqvist, Jalles TC, 2.39.11
52. Olof Hofslagare, Jalles TC, 3.07.43
D motion
2. Helena Lundgren, Jalles TC, 2.42.00
20 km Motion Män
2. Karl-Erik Persson, Jalles TC, 1.04.24
4. Gunnar Tiger, Jalles TC, 1.12.04
8. Richard Löfvenberg, Jalles TC, 1.29.01
20 km Motion Kvinnor
2. Ingela Johansson, Jalles TC, 1.09.57
5. Trude Hieta, Jalles TC, 1.15.28
Marcialonga 70 km Cavalese Italien 29 januari 2006
2006-02-06
Män
1. Jörgen Aukland, Norge, 3.24.47
2. Rickard Andreasson, Sverige, 3.24.57
3. Jerry Ahrlin, Sverige, 3.25.25

11. Johan Sandberg, IFK Umeå, 3.26.51
19. Martin Rosvall, Lycksele IF, 3.29.24
70. Ulf Tingelöf, Spölands IF, 3.44.22
270. Jonas Peterson, IFK Umeå, 4.08.52
532. Åke Gustafsson, Team Esplanad, 4.28.52
643. Björn Allergren, Jalles TC Umeå, 4.35.02
676. Sune Westman, Team Esplanad, 4.36.46
777. Svante Sandin, Jalles TC Umeå, 4.42.22
891. Leif Larsson, Team Esplanad, 4.48.28
1257. Josef Sunna, Umedalens IF, 5.07.35
1349. Lars Nilsson, Team Esplanad, 5.13.53
1368. Anders Näslund, Team Esplanad, 5.14.46
1375. Robert Maddison, Team Esplanad, 5.15.14
1923. Olov Nyman, Jalles TC Umeå, 5.49.02


Kvinnor
1. Cristina Pauliselli, Italien, 3.41.58
145. Karoline Westerlund, Team Esplanad, 5.51.44
Lavazéloppet 22 km Italien 26 januari 2006
2006-01-30
Män
1. Luca Orlandi, Italien
63. Jonas Peterson, IFK Umeå, 1.05.34
81. Svante Sandin, Jalles TC Umeå, 1.08.50
89. Åke Gustafsson, Team Esplanad, 1.10.30
99. Robert Lindberg, Umeå, 1.11.51
111. Björn Allergren, Jalles TC Umeå, 1.14.03
139. Leif Larsson, Team Esplanad, 1.19.12
141. Sune Westman, Team Esplanad, 1.19.22
165. Anders Näslund, Team Esplanad, 1.23.51
174. Lars Nilsson, Team Esplanad, 1.25.38
182. Josef Sunna, Umedalens IF, 1.27.43
214. Robert Maddison, Team Esplanad, 1.35.40

Kvinnor
1. Valentina Shevchenko, Ukraina, 55.56
13. Karoline Westerlund, Team Esplanad, 1.31.12
Team Trion 10 km 22 januari 2006
2006-01-25
H35. 1.Jörgen Axelsson, Jalles TC Umeå, 36.59
H40. 2.Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 40.00
3. Olov Nyman, Jalles TC Umeå, 41.29
H45. 2. Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 36.08
H50. 1. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 37.29
Antikloppet 35 km Tavelsjö VDM 21 januari 2006
2006-01-23
K40
1. Lena Olsson, Jalles TC Umeå, 3.14.35
K45
1. Ingela Johansson, Jalles TC Umeå, 2.37.23
M40
4. Anders Olsson, Jalles TC Umeå, 2.13.23
5. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 2.20.24
M45
4. Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 2.06.59
M50
2. Leif Stening, Jalles TC Umeå, 2.20.24
3. Mikael Bergqvist, Jalles TC Umeå, 2.30.19
M55
4. Karl-Erik Persson, Jalles TC Umeå, 2.21.32
M60
5. Eilert Lantto, Jalles TC Umeå, 2.23.30
M65
1. Björn Allergren, Jalles TC Umeå, 2.18.26
Öppna klubbmästerskapen 30 km 15 januari 2006
2006-01-17
1 Jonas Fjällstedt, Volvo 1.22.36
2 Erik Isaksson, Röbäck 1.28.25
3 Björn Andersson, Jalles 1.28.27
4 Stefan Nyström Team Esplanad 1.31.12
5 Gert Lind, Team Esplanad 1.31.38
6 Nils Eriksson, Jalles 1.33.50
7 Rune Söderman, Jalles 1.33.51
8 Jan Eriksson, Norrfors 1.34.23
9 Martin Lundberg, Fredrika 1.36.20
10 Magnus Andersson,Team Esplanad 1.36.54
11 Anders Olsson, Jalles 1.37.04
12 Henrik Jonsson, Team Esplanad 1.37.13
13 Tord Berglund, Volvo 1.37.22
14 Sune Viklund, Volvo 1.37.39
15 Gunnar Söderlind, Tärna 1.37.49
16 K-E Persson, Jalles 1.37.56
17 Tobias Säfström, Jalles 1.38.34
18 Magnus Andersson, Volvo 1.39.10
19 Sven-Åke Zackirsson, Team Esplanad 1.40.22
20 Åke Gustafsson, Team Esplanad 1.40.28
21 Leif Larsson , Team Esplanad 1.40.29
22 Roger Lundberg, IFK Umeå 1.41.22
23 Mats Zingmark, Jalles 1.42.17
24 Bert-Allan Persson, Team Esplanad 1.43.25
25 Dan Vinblad, Team Esplanad 1.43.47
26 Lars Nilsson, Team Esplanad 1.44.55
27 Björn Allergren , Jalles 1.44.56
28 Petter Sandberg, Volvo 1.45.10
29 Sverker Moritz, Team Esplanad 1.45.26
30 Erling Edvinsson, Skidveteranerna 1.45.40
31 Christer Granström, Volvo 1.45.25
32 Ulf Holmqvist, Jalles 1.46.35
33 Jan-Åke Engman, Volvo 1.46.41
34 B-O Berglund, Umedalen 1.47.15
35 Herbert Karlsson, Team Esplanad 1.47.16
36 Pavio Grzelewski, Jalles 1.47.17
37 Sune Westman, Team Esplanad 1.47.18
38 Göran Cedervall, Jalles 1.48.10
39 Mikael Bergqvist, Jalles 1.48.59
40 Stig Eriksson, Jalles 1.49.20
41 Tommy Persson, Team Esplanad 1.49.24
42 Robert Maddison, Team Esplanad 1.50.10
43 Roland Bergström, Team Esplanad 1.50.46
44 Susanne Lundberg , Team Esplanad 1.50.52
45 Valter Berglund, Volvo 1.53.49
46 C-R Persson, Volvo 1.53.55
47 Roland Hörnberg, Volvo 1.55.59
48 Peder Jonsson ,Team Esplanad 1.57.18
49 Paul Vincent Team Esplanad 1.59.13
50 P-K Stenmark Team Eslpanad 1.59.30
51 Willhelm Östergren, Volvo 2.00.27
52 Jonas Hörnlund, Volvo 2.02.19
53 Gunnar Sjöblom, Skidveteranderna 2.02.46
54 Sture Jonsson, Team Esplanad 2.10.40
55 Bert-Åke Hellberg Team Esplanad 2.10.40


Eilert Lantto - felkörning 1.32.12
Team Trion 10 km 14 januari 2006
2006-01-17
H21
2. Tobias Säfström, Jalles TC, 30.12
H40
3. Anders Olsson, Jalles TC, 31.00
H45
2. Rune Söderman, Jalles TC, 31.50
3. Ulf Holmqvist, Jalles TC, 33.13
H50
2. Kjell A Thorén, Jalles TC, 36.51
H55
1. Karl-Erik Persson, Jalles TC, 30.47
H60
2. Eilert Lantto, Jalles TC, 31.00
3. Rolf Isaksson, Jalles TC, 32.02
4. Göran Cedervall, Jalles TC, 33.05
Team Trion 10 km, 7 januari 2006
2006-01-09
H21
3. Tobias Säfström, Jalles TC Umeå, 32.35
H40
4. Anders Olsson, Jalles TC Umeå, 32.42
5. Mats Zingmark, Jalles TC Umeå, 34.46
6. Olov Nyman, Jalles TC Umeå, 36.52
H45
3. Rune Söderman, Jalles TC Umeå, 32.29
H55
2. Karl-Erik Persson, Jalles TC Umeå, 34.24
Nya Sjumila, Robertsfors, 70 km, 3 april 2005
2005-04-07
H35
5 Mats Zingmark, Jalles TC, 4.45.15
H40
6 Anders Larsson, Jalles TC, 4.34.36
Tornedalsloppet, 45 km Övertorneå 20 mars 2005
2005-03-21
H55 5 Svante Sandin, Jalles TC, 2.41.50
H60 3 Björn Allergren, Jalles TC, 2.36.39
4 Leif Larsson, Team Esplanad, 2.39.45
5 Sune Westman, Team Esplanad, 2.40.47
H65 3 Robert Maddison, Team Esplanad, 3.00.36
4 Östen Mukkavaara, Jalles TC, 3.10.35
Boviloppet 52 km, Vindeln 20 mars 2005
2005-03-21
H21 16 Björn Andersson, 2.37.28
23 Tobias Säfström, 3.27.35
H35 3 Mats Zingmark, 3.13.26
H40 6 Anders Larsson, 3.05.26
H45 3 Rune Söderman, 2.59.28
H50 2 Per Bratt, 3.10.09
3 Leif Stening, 3.16.16
H60 1 Rolf Isaksson, 3.10.18
8 Harald Svärd, 4.11.50

Mot 2 Pavio Grzelewski, 3.26.42

35 km Botsmark - Vindeln
Motion 2 Ulf Holmqvist, 2.01.51
Piastloppet 50 km, Polen 5 mars 2005
2005-03-08
1 Aleksy Iwanow, Vitryssland, 2.36.23
2 Dan Slechta, Tjeckien, 2.36.57
3 Tomas Jakoubak, Tjeckien, 2.37.36

171 Stig Eriksson, Jalles TC, 3.50.38
220 Pavio Grzelewski, Jalles TC, 4.04.12
435 Jarl Kollberg, Jalles TC, 5.08.09
81:a Vasaloppet 6 mars 2005
2005-03-08
838 Rune Söderman, 4.58.58
1289 Per Bratt, 5.15.11
1502 Bengt Näsholm, 5.21.30
1518 Anders Olsson, 5.22.09
1743 Mats Zingmark, 5.27.54
1764 Jan Hermansson, 5.28.28
1856 Jörgen Axelsson, 5.30.27
1876 Anders Larsson, 5.30.58
1929 Leif Stening, 5.32.00
2379 Björn Allergren, 5.41.51
2631 Ulf Holmqvist, 5.47.34
2707 Lars Ålevik, 5.50.32
2900 Svante Sandin, 5.56.02
3426 Mats Pleje, 6.11.33
5830 Kjell-Göran Holmberg, 7.13.38
5835 Stefan Larsson, 7.13.53
6373 Torbjörn Andersson, 7.28.49
7093 Kjell-Arne Thorén, 7.47.22
7194 Harald Svärd, 7.49.59
8034 Roger Hellström, 8.16.56

857 Kerstin Bratt Lundin, 9.48.11
Röbäcks Ski Marathon 42 km 19 februari 2005
2005-02-21
5 H21 Björn Andersson, 2.23.07
1 H45 Rune Söderman, 2.45.34
1 H50 Leif Stening, 2.49.47
2 H40 Anders Larsson, 2.54.34
4 H35 Mats Zingmark, 3.10.33
6 Mot Torbjörn Andersson, 3.32.23
Lavazeloppet Italien 22 km (1800 möh) 27 januari 2005
2005-02-15
1. Ivan Debertolis, Italien, 53.07
66. Svante Sandin, Jalles TC Umeå, 1.10.17
103. Sune Westman, Team Esplanad, 1.17.15
106. Lars Nilsson, Team Esplanad, 1.18.08
109. Leif Larsson, Team Esplanad, 1.19.24
115. Josef Sunna, Umedalens IF, 1.20.54
123. Robert Maddison, Team Esplanad, 1.24.47
124. Peder Sjöström, Team Esplanad, 1.24.48

Kvinnor
1. Valentina Shevchenko, Ryssland, 58.44
12. Karoline Westerlund, Team Esplanad, 1.27.53
2:a Konstvägenloppet Fredrika 45 km 13 februari 2005
2005-02-14
5M35 Mats Zingmark, 2.51.01
6M35 Anders Larsson, 2.53.55
4M45 Rune Söderman, 2.40.15
10M45 Stig Eriksson, 2.58.58
11M45 Ulf Holmqvist, 2.59.12
12M45 Lars Ålevik, 2.59.19
9M50 Mats Pleje, 3.00.26
14M50 Ronnie Holmberg, 4.14.39
15M50 Nils-Erik Johansson, 4.14.40
8M55 Karl-Erik Persson, 2.52.12
6M60 Rolf Isaksson, 2.54.25
7M60 Eilert Lantto, 2.54.34
14 Mot Pavio Grzelewski, 3.11.56
21 Mot Gunder Viklund, 3.16.47
34 Mot Kjell Thorén, 3.36.04
40:e Malmfältsloppet Malå 42 km 6 februari 2005
2005-02-07
9 H40 Rune Söderman, Jalles TC, 2.27.04
10H40 Anders Olsson, Jalles TC, 2.29.17
1H60 Björn Allergren, Jalles TC, 2.36.20
8H50 Leif Stening, Jalles TC, 2.39.51
20H40 Mats Zingmark, Jalles TC, 2.42.12
35H21 Pavio Grzelewski, Jallles TC, 2.44.35
23H40 Stig Eriksson, Jalles TC, 2.44.45
11H50 Mats Pleje, Jalles TC,2.50.24
12H50 Mikael Bergqvist, Jalles TC, 2.51.49
Marcialonga, Italien 70 km 30 januari 2005
2005-02-04
783. Svante Sandin, Jalles TC Umeå 4.26.27
876. Lars Nilsson, Team Esplanad 4.32.16
886. Leif Larsson, Team Esplanad 4.32.54
909. Sune Westman, Team Esplanad 4.34.34
1198. Josef Sunna, Umedalens IF 4.53.44
1217. Robert Maddison, Team Esplanad 4.55.09
1678. Peder Sjöström, Team Esplanad 5.23.25

Kvinnor
101. Karoline Westerlund, Team Esplanad 5.20.04
Veteran-DM Dorotea 10 km 22 januari 2005
2005-02-04
H55 5. Karl-Erik Persson, Jalles TC Umeå 36.10

H60 1. Rolf Isaksson, Jalles TC Umeå 37.29
Öppna klubbmästerskap Team Esplanad 30 km 16 januari 2005
2005-01-17
1. Mikael Berglund, Team Esplanad, 1.34.00
2. Gert Lind, Team Esplanad, 1.36.46
3. Lars Fredriksson, Umeå, 1.37.10
4. Martin Lundberg, Fredrika IK, 1.38.10
5. Åke Gustavsson, Team Esplanad, 1.39.01
6. Anders Olsson, Jalles TC, 1.39.03
7. Rune Söderman, Jalles TC, 1.40.18
8. Stefan Nyström, Umeå, 1.40.20
9. Lars Nilsson, Team Esplanad, 1.42.25
10. Mats Zingmark, Jalles TC, 1.42.26
15. Rolf Isaksson, Jalles TC, 1.43.09
18. Eilert Lantto, Jalles TC, 1.44.42
20. Svante Sandin, Jalles TC, 1.45.47
28. Pavio Grzelewski, Jalles TC, 1.49.13
29. Mikael Bergqvist, Jalles TC, 1.49.14
31. Göran Cedervall, Jalles TC, 1.52.00
34. Stig Eriksson, Jalles TC, 1.54.05
35. Mats Pleje, Jalles TC, 1.54.13